Sağlık

Çatlakları önlemek ve damarlarınızı korumak için...

Çatlakları önlemek ve damarlarınızı korumak için...

C vitamini, çinko ve flavonoid içerikli meyveler, kılcal damarları koruyarak çatlamaları önlüyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor.

Uzun süre ayakta kaldıktan sonra ayaklarınızda şişlik mi hissediyorsunuz? Akşamları bacaklarınız mı ağrıyor? Bacaklarınızda hiç de estetik olmayan morumsu lekeler mi oluştu? Nedeni kılcal damarlardaki çatlaklar. Çok ince bir yapıya sahip olan bu damarlar yeterince beslenmediği zaman çatlıyor ve kan dolaşımınını yavaşlatıyor. İlerki vakalarda ise ciddi bir sistem hastalığına dönüşüp bacaklarda varislere ve şiddetli ağrılara yol açıyor.

Kanın tüm vücudu sistemli bir şekilde dolaşması için damar, kas ve cilt üçlüsü kusursuz bir uyumla çalışmalı. Yer çekimi kuvvetine uyum sağlamak için kanın aşağıdan (ayak tabanından) yukarıya yani kalbe doğru hızla pompalanması gerekiyor. Bu sistemin düzenli işlemesi, yediğimiz besinlere bağlı. Yani damar dostu meyve ve yiyecekler, damar sağlığını da beraberinde getiriyor.

Nasıl beslenmelisiniz?

C vitamini, flavonoid, çinko içeren meyveler ve diğer besinler damarları güçlendiriyor. Potasyum, omega 3 ve omega 6 adlı maddeler de damarlara yararlı. Ancak doğadaki hiçbir besin bu maddeleri tek başına içermediği için, uzmanlar hergün bir kase karışık meyve salatası yenmesini öneriyor. İşte damar dostu vitamin ve mineraller...

C vitamini

Hemen tüm meyvelerde bulunan C vitamini aynı zamanda antioksidan özellik de taşıyor. Soğukalgınlığı hastalıklarına karşı koruyucu etkilerinin yanısıra damarları koruyucu ve damar içi elastikiyetini düzenleyici özellikler içeriyor. Ayrıca kolajen üretimini uyararak hücrelerde yağ oluşumunu yavaşlatıyor. C vitamini yetersizliği damarların çatlamasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle kivi, portakal, greyfurt ve limonu sofranızdan eksik etmeyin. C vitamini ile birlikte A ve E gibi antioksidan vitaminler içeren kırmızı biber ise damar sağlığı ve kan dolaşımının işlevinde aktif bir rol oynuyor. Ayrıca içerdiği "kapsicina" adlı madde damarları genişletici özelliğe sahip.

Flavonoid maddesi

Güçlü bir damar koruyucu. Eksikliği halinde damarlar için son derece gerekli olan C vitamininin etkisi dahi azalıyor. Kuru üzüm, şeftali, erik gibi meyvelerde, havuç, ıspanak, maydanoz, kabak gibi sebzelerde bulunuyor.

Çinko

Kanla doğrudan temas halinde olan damarların iç duvarlarındaki hücreleri güçlendiren bir mineral. En çok deniz ürünleri, et, bira mayası, kuru baklagil ve mantarda bulunuyor.

Potasyum

Domates, muz ve patates, içerdikleri potasyum sayesinde, hücrelerdeki su tutmasını yani şişkinliği önlüyor. Domates suyu ise değerli bir potasyum deposu.

Omega 3

Balıkta bulunan omega 3, kanı sulandırıp akışını hızlandırıyor. Ayrıca balıktaki kükürt, kan dolaşımı yetersizliğinden kaynaklanan selülit oluşumunu engelliyor. Bağışıklığı güçlendiriyor.

Damar sağlığınız için öneriler

- Damarlar için çok önemli olan C vitamini pişme sonucunda uçar. Meyveleri daima kabuklu yiyin. Çünkü flavonoid maddesi kabukta bulunur.

- Meyveleri değişimli olarak yiyin. Sebzeleri ihmal etmeyin. Bol lifli sebzeler yiyin ve bol su için.

- Sırtüstü yere uzanıp ayaklarınızı havaya kaldırın bisiklet hareketi yapın. 50 kez tekrarlayın.

- Sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı dimdik havaya kaldırıp makas hareketi yapın. 50 kez tekrarlayın.

- Bacaklarınız kapalı olarak ayakta durun, parmaklarınızın üzerinde yükselip alçalın. 50 kez tekrarlayın.

- Hergün 1 saat yürüyün. Unutmayın attığınız her adımda kan, ayak topuğunuzdan kalbe doğru pompalanacaktır.

- Ne dümdüz ne aşırı yüksek; en fazla 4 cm topuklu ayakkabıları seçin.

- Asansör kullanmayın, merdivenden inip çıkın.

- Deniz mevsimi geçti ancak kapalı havuzlarda yüzebilirsiniz. Yüzme, tüm kaslarınızı çalıştırırken kan dolaşımını da hızlandırır.

Kaynak: Lezzet Dergisi
Yayın tarihi: 30.10.2003
4458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.