Sağlık

Çamur tedavisi Artrit ağrılarını dindiriyor mu ?

Çamur tedavisi Artrit ağrılarını dindiriyor mu ?

Dizdeki artrit ağrılarını dindirmenin hızlı ve kirli bir yolunu mu arıyorsunuz?İsrail'deki son araştırmalara göre mineral açısından zengin çamur kompresleri işe yarayabilir, ancak bazı artrit uzmanları bundan pek emin değiller.

Çamur tedavisi uzun yıllardan beri dünyanın dört yanındaki kalpıcalarda yaygın biçimde uygulanmış olsa da iyileştirici gücü olduğu yolundaki iddiaları destekleyecek bilimsel kanıt son derece yetersiz.

Son günlerde yayınlanan bir araştırmada , Ben Gurion Üniversitesi'nden profesörler mineral açısından zengin olan Dead-Sea'den alınan çamur kompresiyle tedavi edilen hastaların osteoartrit kaynaklı diz ağrılarında azalma olduğunu tespit ettiler.Mineral içermeyen çamurla tedavi edilen hastaların çok daha az bir kısmı iyileşme belirtileri gösterdi.

Araştırmacılar mineral açısından zengin olan çamurlarla yapılan tedavinin dizdeki artrit ağrılarından kurtulmak için uygulanan geleneksel tıbbi yöntemlerin etkisini artırabileceğini belirtiyorlar.Bulgular Journal of Clinical Rheumatology'nin Ağustos sayısında yayınlandı.
Öte yandan uzmanlar Dead Sea çamurunu pazarlayan şirket tarafından finanse edilen araştırmanın konuya nokta koymaktan uzak olduğunu belirtiyorlar.

Artrit Vakfı tıbbi direktörü John L.Klippel WebMD'ye yaptığı açıklamada 'Artrit Vakfı çamur tedavisinin artrit konusu için yeterince araştırılmadığı, çamur tedavisinin ağrıların dindirilmesi ya da eklemlerin oynaklığının artırılmasındaki rolünün kanıtlanmış olmadığı kanısında' dedi.

The Arthritis Foundation's Guide to Alternative Therapies'in (Arhritis Vakfı Alternatif Tedavi Klavuzu) yazarı Judith Horstman WebMD'ye, artrit tedavisinde çamur kullanılması konusunda çok az şey duyduğunu söyledi.Bununla birlikte bir zamanlar uçuk görünen diğer alternatif tedavi yöntemlerinin son yıllarda adeta rutin hale geldiğini de sözlerine ekledi.

Örneğin, glucosamine ve chondroitin adlı gıda katkı maddelerinin dizinde artrit olan hastları eklem ağrılarından kurtardığı pek çok araştırmada ortaya kondu.Araştırmaların en azından biri glucosamine'in aslında osteoartritin seyrini yavaşlattığını ortaya koydu.

Eklemlere baskı uygulamadan kasları güçlendiren egzersizler artık artrit tedavisinde temel unsur olarak görülmekte.Son zamanlardaki araştırmalara göre meditasyonu ağır, akıcı hareketlerle birleştiren Tai Chi adındaki eski Çin beden hareketi artrit hastaları için çok yararlı olabilir.Egzersizde uygulanan dairesel hareketler eklemlerdeki sertliği azaltıyor ve denge yetisinin gelişmesine yardımcı oluyor.

Artrit hastaları için Tai Chi üzerine geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir kitabın yazarlarından olan Horstman'a göre 'Ne yazık ki egzersiz alternatif bir tedavi yöntemi olarak görülüyor, çünkü bunu çok az sayıda insan uyguluyor.''Egzersiz diz osteoartriti tedavi yöntemleri arasında en az yaygın ama en etkili olanı.'
Yayın tarihi: 27.08.2002
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.