Sağlık

By-pass'tan sonra hafıza kaybı geçici

By-pass'tan sonra hafıza kaybı geçici

By-pass ameliyatından sonra bazı hastalarda görülebilen hafıza kaybının geçici olduğu saptandı. John Hopkins Tıp Enstitüsü araştırmacıları, by-pass ameliyatı olan140 denek ile kalp ve damar hastalıkları bulunan 92 denek üzerinde araştırma yaptı.

Ameliyat olan deneklere ameliyattan önce nöropsikolojik test uygulayan uzmanlar, denekleri dikkat, öğrenme, hafıza ve yetenek açısından gözlemledi.

Aynı test, ameliyattan üç ay ve 12 ay sonra da uygulandı. Ameliyat olmayan hastalara da aynı test uygulanarak, iki grubun sonuçları tahlil edildi.

Araştırma sonucunda, by-pass ameliyatından sonra meydana gelebilenhafıza sorununun ameliyattan sonraki üç ay içinde düzelebildiği belirlendi.

Önceki araştırmalarda by-pass ameliyatı geçirenlerde hafıza sorununun meydana gelebildiğini saptayan araştırmacılar, bu sorunun nekadar devam ettiğine bir açıklama getirememişlerdi.

Dr. Ola Seines, yeni araştırmayla, by-pass ameliyatından sonra görülen hafıza sorununun, geçici ve düzelebilir olduğunu belirlediklerini açıkladı.
Yayın tarihi: 10.05.2003
2289
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.