Sağlık

By-pass'lılara kalp yogası

By-pass'lılara kalp yogası

'Yoganın İyileştirici Yolu' adlı kitabın yazarı Nischala Joy Devi 'Strese neden olan şeyler değişmese de sağlığımızı koruyabilmenin yollarını bulabiliriz.

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ile by-pass'lı düşüncelerini paylaştı.

By-pass'lı hastalarınızı önce Ağrı Dağı'na çıkardınız sonra Uludağ'a kayağa götürdünüz. Şimdi de kalp yogası yaptırıyorsunuz. Bu aktivitelerin amacı ne?

Bunların hepsi by-pass'lılar için moral motivasyon çalışmalarıydı. Yani by-pass ameliyatlarından sonra depresyona giren, hastalığı nedeniyle bir kenara çekilen insanlara bu ameliyattan sonra da yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilecekleri, hatta dağa tırmanıp kayak ve yoga da yapabilecekleri mesajını vermeye çalıştık. Ve başarılı olduk. By-pass'lı hastalarımıza 'Artık sağlıklısınız. Normal yaşam şartlarına dönebilirsiniz' diyebiliyoruz.

Bu aktiviteleri yaparken kendinize mi yoksa hastalarınıza mı güveniyorsunuz?

Hem kendime hem de hastalarıma çok güveniyorum. Hastalarımla bütünleşen bir cerrahım. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası, yoğun bakım sürecinde hep yanlarındayım. Ben onlara çok güvendiğim için onlar da bana güven duyuyorlar.

Kalp yogası programından biraz bahseder misiniz?

Yoga bir yaşam tarzıdır. İçinde meditasyon, beslenme ve uyku disiplini de bulunur. ABD'den gelen hocamız

Dr. Neslihan İskit ile salı ve cuma günleri Memorial Hastanesi'nde doktorlar eşliğinde kalp yogası uyguluyoruz. Yoga programına ameliyattan bir ay sonra başlanıyor. Programın sonunda toplu halde 15 dakika meditasyon yapılıyor. Yogaya yeni başlayan hastaların tansiyon ve nabız ölçümleri alınıp ilaçları kontrol ediliyor, kan yağlarına bakılıyor. Üç ay sonra da tüm sağlık kontrolleri tekrarlanıyor. Çünkü tüm bilimsel yayınlar bu programa katılan hastaların kan yağlarının daha çabuk ve daha kolay düştüğü, tansiyon ilaçlarının azaltıldığı, şeker düzeylerinin düzene girdiğini gösteriyor. Amacımız by-pass'lılara moral kazandırmak.

Kalp yogasının klasik yogadan farkı nedir?

Kalp yogasında göğsü yormayacak, solunumu hızlandırıp artırmayacak hareketler uygulanıyor. Bir başka kolaylığı da yere yatılarak değil oturarak, gayet rahat bir şekilde yapılması.

Kalp hastalıklarından korunmamız mümkün mü?

Aşırı stres, adrenalin deşarjı, ailesel baskılar ve sigara kullanımı erken yaşta kalp hastalığını hazırlayan faktörler. Kişilerin şu başlıklara önemle eğilmeleri gerekiyor:

Abartılı gelecek ideallerini sınırlamak.

Eğitimleri ve deneyimleri ölçüsünde yatırımlar yapmak.

Ailenin geleneğinde olan, babadan oğula geçen iş sorumluluğu. İnsanlar genç yaşta aşırı sorumluluk ve risk aldıklarında 35-38 yaşlarında by-pass ameliyatı olabiliyor. Ne yazık ki bunun örnekleri Türkiye'de çok fazla.

By-pass'lı hastalarınız için kurduğunuz fan club'ın amacı nedir?

Club by-pass 1991'de ameliyat edilen hastalardan oluşan ve Önol Tarım adlı hastanın kurduğu bir kulüp. Amacımız by-pass'lı hastalara hayat boyu rehabilitasyon yapmak, aktivitelerle dinç tutmak, insanları bir araya getirmek. Temel prensip şu; Nasreddin Hoca'nın dediği gibi damdan düşenin halinden yine damdan düşen anlar. Yani biz damdan düşenleri bir araya topluyoruz.
Yayın tarihi: 01.04.2005
1183
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.