Sağlık

By-pass sonrası tedaviyi aksatmayın

By-pass sonrası tedaviyi aksatmayın

By-pass sonrası hastalığa neden olan faktörlerin, yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisiyle azaltılması şart.

Koroner by-pass ameliyatının yalnızca hastalığın neden olduğu sonuçları ortadan kaldırdığı ve hastalığın ameliyat sonrası da devam ettiğini belirten uzmanlar, ameliyat sonrası önerilen tedavi programının aksatılmadan sürdürülmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

By-pass ameliyatıyla hastalığın tedavi edilmediğini, yalnızca hastalık sonucu daralan ya da tıkanan damarlara köprü atıldığını anlatan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güliz Kozdağ, "Ameliyat sonrası kişinin özel yaşamında bazı değişiklikler yapması zorunlu. Hastalığa neden olan faktörler yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisiyle kontrol altına alınıp azaltılmalıdır" diye konuştu.

İlaçların düzenli kullanılıp, kontrollerin de atlanmaması gerektiğine işaret eden Kozdağ, şu uyarılarda bulundu: "Önerilen tedaviye kesinlikle uyulmalıdır. Çünkü hastalık devam etmektedir. Eğer önerilere uyulmazsa, kalbin kendi damarlarında ve by-pass yapılan damarlarda yeni darlıklar gelişebilir. Bunun sonucunda da tekrar cerrahi ya da anjioplasti yapılarak müdahale gerekebilir."
Yayın tarihi: 07.01.2004
884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.