Sağlık

Buzdolabınız bahar aylarına hazır mı?

Buzdolabınız bahar aylarına hazır mı?

Hazırlıksız yakalanırsanız bahar yorgunluğu sizi bitkin düşürür. Önümüzdeki günleri sorunsuz atlatmak için buzdolabınızdaki asitli içecek ve konserveleri atın, yerine bol meyve ve sebze koyun.

Pek çok kişinin en çok sevdiği mevsim yazdır. Çünkü yaz sıcaktır, güneş bedenimizi ısıtırken içimizi de ısıtır ve kendimizi daha mutlu hissederiz. Ancak her güzel şeyin ve ona ulaşmanın bir bedeli vardır. Kış günlerinden yazın habercisi olan bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde pek çoğumuzu etkileyen "bahar yorgunluğu sendromu" bu bedelin ta kendisidir. Bahar yorgunluğunu; mevsimsel olarak doğanın bedenimizden beklediği bir uyum süreci şeklinde tanımlayabiliriz. Elbette ki bu geçiş sürecini herkes aynı şekilde atlatamaz. Sürece uyum sağlamakta zorlanan kişilerde, tansiyon, şeker, alerji, astım ve mide rahatsızlıkları gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Belirtileri neler?

Bahar yorgunluğu sendromunun sağlıklı insanların vücut sağlığı üzerinde yarattığı etkiye bakacak olursak, hepinize tanıdık gelecek belli başlı belirtileri sıralamak mümkündür:
Sabahları daha zor uyanmak, Daha çabuk yorulmak, İsteksiz çalışmak, Eklem ağrıları ve halsizlikten şikâyet etmek, Ruhsal bunalım, Çarpıntı, Kas yorgunluğu ve uyku isteği gibi şikâyetler söz konusu olmaktadır.

Ne yapmak lazım?

Küçük önlemler alarak kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissedebilir, bu şekilde vücudunuzun yeni mevsime ayak uydurmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte birkaç tavsiye:

B ve C vitaminlerine daha çok ihtiyaç duyacağınız için bol meyve sebze yiyin, Sık sık doğa yürüyüşleri yapın, Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın, Pasta, asitli içecekler ve konserve sebzeler gibi yapay ürünler yerine, meyve salataları, taze sebze yemekleri gibi besinleri tercih edin, Günde 3 litre su için, Bu dönemde yorgunluğa karşı minerallerden de faydalanmalısınız. Özellikle magnezyum, potasyum ve çinko etkili olacaktır, Kaliteli ve düzenli uykunun önemini unutmayın.
Yayın tarihi: 24.03.2005
709
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.