Sağlık

Buzda düşmekten korkmak, hata riskini artırıyor

Buzda düşmekten korkmak, hata riskini artırıyor

Uzmanlar, buzlu yolda düşme korkusuyla yürümenin panik belirtisi olduğu, bunun hata riskini artırdığını belirtiyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır, özellikle kış aylarında, buzda kayarak düşmeye bağlı kırıkların arttığını, bunlar arasında en zor iyileşenlerin, kalça kırıkları olduğunu söyledi.

Bu nedenle buzlu yolda yürürken çok dikkatli olunması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baktır, şunları anlattı: ´´Buzlu yolda düşme korkusuyla yürümek, panik belirtisidir. Panik, hata riskini artırır. Bunun için düşmekten korkmayın, bastığınız yeri görerek yürüyün, düşerken avuçiçiniz dışa dönük olmalı ki kalçaya binen yük hafiflesin. Düşme sırasında dirseklerin yere teması da önlenmelidir.

Bu gibi durumlarda, özellikle yaşlılarda kemik erimesine bağlı olarak bilek kemiklerinde kırıklar oluşabilir. Ancak tadavisi enzor olan kırıklar, kalçada oluşanlardır. Hastayı yatağa bağlar.´´

Ali Baktır, yaşlıların kış aylarında sabah çok erken saatlerde dışarı çıkmaması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti: ´´Kış aylarında sabah namazına giderken düşüp kalça kemiğini kıranbirçok yaşlı hastamız var. Her yıl en az 8-10 kişi, bu nedenle bize başvuruyor.

Kış aylarında görülen bu tür olaylar, özellikle İskandinav ülkelerinde çok yaygındır. Çünkü bu ülkelerde ortalama ömür, 90 yıldır. Bilindiği gibi yaşlılarda kemik erimesine bağlı olarak kemikler, kırılgan bir yapıya sahiptir.´´
Yayın tarihi: 25.02.2003
854
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.