Sağlık

Büyük taşlara küçük ameliyat

Büyük taşlara küçük ameliyat

Böbrek içine yerleşen büyük taşlar, artık küçük bir kesiden girilerek içeride kırılıyor.

Doktorlar zaten önemli olanın, taşı kırmak değil, tekrar oluşumunu engellemek olduğunu söylüyorlar.

Türkiye, Hindistan, İran, Pakistan, Tayland gibi ülkelerde, böbrek, safra kesesi ve mesane taşları Avrupa, Amerika ve İskandinav ülkelerine göre daha yüksek oranda görülüyor.

Memorial Hastanesi Taş Hastalıkları Araştırma ve Tedavi Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Kemal Sarıca, taş hastalığının bu ülkelerde tahıl içerikli beslenme ve az su içme nedeniyle daha çok ortaya çıktığını kaydetti.

Çapı 2 milimetre ile 30 santimetre arasında değişen taşların belirtilerini anlatan Prof. Sarıca, 'İdrar ne kadar çok su içersek o kadar az yoğunlukta ve açık renkte çıkar. Su içmeme nedeniyle idrarda kristalleşme, taş oluşumu artıyor. Ülkemizde taş kliniklerine en çok mayıs-ağustos döneminde başvuru oluyor' diye konuştu.

Tedavide seçenek çok

Taş hastalıklarının tedavisinde en önemli hedefin taşın yeniden oluşmasını önlemek olduğuna değinen Prof. Sarıca şöyle konuştu:

'Taş tedavisinde ilaç, taş kırma ve cerrahi yöntemler kullanıyoruz. 'Perkütan taş cerrahisi' denilen yeni bir yöntem sayesinde, büyüklüğü 2,5 santimetrenin altında olan taşların yüzde 90'dan fazlasını kırıyoruz. Eğer taş büyükse, kanama riski varsa, küçük bir kesiden içeri girip taşı kırıyoruz, dökülen parçaları da alıyoruz.'
Yayın tarihi: 08.07.2005
849
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.