Sağlık

Burun kızarıklığına dikkat

Burun kızarıklığına dikkat

Özellikle Aralık ve Mart ayları arasında daha sık ortaya çıkan burun kızarıklığı, önlem alınmaması halinde, damar tıkanıklığı gibi ciddi cilt sorunlarına neden olabiliyor.

Akdeniz Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Başkanı Prof. Dr. Şahin Yazar, halk arasında burun kızarıklığı olarak bilinen "Akrosiyanoz ve Reynaud" hastalığının Aralık ve Mart ayları arasında ortaya çıktığını ve ofis dışında çalışanlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

Burunda kızarıklıkla başlayan hastalık, zamanla el ve ayak parmaklarında kızarıklığa, daha sonra da morluk derecesine kadar varabiliyor.

Prof. Dr. Yazar: "Bu kızarıklığın, soğuk havaya çıkıldığında yüzde oluşan kızarıkla karıştırılmaması gerekir. Yüzde oluşan normal kızarıklık, en fazla 1 saat içinde geçer. Bu hastalıkta ise kişi, kızarıklık olan bölgede önce karıncalanma, daha sonra acıma hisseder ve kızarıklık günlerce devam eder." diye konuştu.

Sanayide çalışan çocuk işçiler, kasap çırakları gibi açık havada kalan çocuklarda da hastalığın görülme olasılığının yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Yazar, hastalığın tedavisinin erken teşhisle mümkün olabileceğini söyledi.

Önlem alınmaması halinde hastalığın ciddi sorunlara neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Şahin Yazar, "Kızarıklık olan bölge, tedavi edilmemesi durumunda önce tatlı bir kaşıntı, ardından acı veren bir kaşıntı yapar. Daha sonra bu kaşıntı bölgesi büzülmeye başlar. Büzülmenin olduğu alanda, damarlardaki kan gidiş gelişini zorlar, damar tıkanıklıklarına yol açabilir. Cilt kuruluğu ve morartılar tüm vücudu sarabilir."
Yayın tarihi: 17.01.2004
907
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.