Sağlık

Burun akıntınızı giderin

Burun akıntınızı giderin

Sonbahar, nezleyle birlikte geldi. Ah o burun akıntısı yok mu, size hayatı zehir etmeye yeter de artar bile! Sakın bu akıntıdan kurtulmak için antibiyotiğe yüklenmeyin. Tuzlu su ne güne duruyor?

Mendili bir kez kullanın

Mevsim sonbahar yani nezle ayı. Mevsim geçişlerinin simgesi sayılan nezle, büyük bir olasılıkla sizi yorgan döşek yatağa mahkum etmez, ama günlerinizi de zehir eder. Burnunuzun sürekli akması, büyük rahatsızlık verir.

Burnunuzu temizlemekten başka iş yapmaya zaman bulamazsınız. Ve de burnunuz eskilerin tabiriyle 'Hor hor çeşmesi' gibi aktıkça moraliniz bozulur. Nezle mikrobik bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Çabuk iyileşmek için antibiyotik içeren ilaçlar kullanmanızı hiç tavsiye etmeyiz.

Burnunuzun akıntısını kesmek için ılık suya tuz atıp güzelce karıştırdıktan sonra o suyu burnunuza çekmeniz yararlı olur. Nezleye yakalandığınız zaman, elinizden eksik etmediğiniz mendili, sadece bir defa kullanın. Mendili ziyan etmemek için birkaç kez kullanırsanız, nezle mikropları yeniden sizi etkilemeye başlar.

Nezle olduğunuz zaman, ıslak saçlarla sokağa çıkmamalısınız. Saçlarınızın iyice kurumasını bekleyin. Özellikle ense saçlarını iyi kurutun. Bu günlerde kapalı, kalabalık yerlerde bulunmayın.

Arpacıklara dikkat

Herhalde dikkatinizi çekmiştir. Arpacık genellikle çocukların gözlerinde görülür. Tabii yetişkinler arasında da arpacık hayli yaygın. Bakterilerin kirpik köklerine yerleşip çoğalmalarıyla ortaya çıkan şişkinlik, halk arasında 'arpacık' adıyla biliniyor.

Kirpik köklerinde çoğalmaya başlayan bakteriler belli bir noktada apse oluşturuyorlar. Kirpikleri çekiştirmek, gözü durmadan ovuşturmak arpacığın kısa sürede büyümesine neden oluyor.

Ilık suyla ıslatılmış yumuşak bir bezle arpacıklı göze kompres yapın. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize değdirmeyin. Başkalarının kullandıkları havluları kullanmayın. Eğer arpacık birkaç gün içinde kaybolmazsa, bir doktora görünün. Size antibiyotikli bir damla ya da merhem önerir.

Meme kanseri korkusu

Kadınların yakalanmaktan en çok korktukları hastalık bildiğiniz gibi, meme kanseri. Korku bazen insanları gerçeklerden uzaklaştırıp, yersiz iddialara inandırıyor. Örneğin, deodorantların meme kanserine neden oldukları iddiası korku yaratmıştı.

Tıp dünyasında bu iddia üzerinde yapılan çalışmalar, deodorantların suçsuz olduklarını ortaya çıkardı. Sadece paraben adıyla bilinen bir madde hakkında kuşkular var. Ama deodorantların çoğu bu maddeyi içermiyor.

Meme kanseriyle ilgili bir başka iddia da göğüsleri sıkan dar sutyenlerin meme kanserine neden olduğuydu. Tıp uzmanları memeleri sıkıca saran sutyenlerin kansere neden olamayacağını belirttiler. Bir de stres meselesi var. Günümüzde her hastalığı strese bağlamak moda oldu.

Ama hiç tasalanmayın stres ile meme kanseri arasında bir bağlantı bulunamadı. memelerin berelenmesi ya da darbe yemesi, kanser yapar dişyenler var. Bu sözlere de kulak vermeyin.

Sadece düzenli olarak meme kontrolü yaptırın ve bir şüpheniz olursa hemen doktora başvurun.

Eğilirken özenli olun

Hastalıkları tedavi etmenin en kestirme yolu, onlara hiç yakalanmamak. Siz de sürekli sırt ağrılarından yakınmak istemediğinize göre, uzmanların şu uyarılarını dikkate alın:

Doğru oturmaya ve durmaya dikkat edin. Sırt ağrılarını önlemenin en güzel yolu vücudu doğru tutmasını bilmektir. Başınızı bir iple yukarı çektiğinizi düşünün ve gün boyunca dik durmaya gayret edin.

Yüksek ökçeli ayakkabı giymeyi alışkanlık haline getirmeyin. Gün boyunca, yüksek ökçeli ayakkabıyla dolaşmayın

Ağır bir cisim kaldırırken kalçalarınızı ve dizlerinizi kıvırarak eğilin ama sırtınızı dik tutmaya özen gösterin. Süper kadın havasına girip çok ağır eşyaları tek başınıza kaldırmayın.

Yatağınızda çok fazla yastık kullanmayın.

Hazırılayan: Mesude Erşan/ Kelebek
Yayın tarihi: 11.10.2004
882
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.