Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Büroda "ozon"la başbaşayız!

Büroda "ozon"la başbaşayız!

Bilgisayar ekipmanlarının yaydığı ışınlar ve yüksek ısı nedeniyle oluşan "ozon", büro çalışanlarında, akciğer rahatsızlıkları gibi tehlikeli hastalıklara yol açabiliyor...

İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Dr. Palmet Köseoğlu, son yıllarda, gelişen teknolojiye bağlı olarak bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasının büro çalışanlarının sağlık sorunlarını gündeme getirdiğini söyledi.

Bilim adamlarının bu konu üzerinde sayısız araştırma yaptığını belirten Köseoğlu, yapılan araştırmalar sonucunda büro çalışanlarının ozon tehlikesi altında olduğunun belirlendiğini belirtti.

Üç atomlu oksijenin serbest radikali olarak bilinen ozon, endüstriyel işletmeler, ısıtma sistemleri ve motorlu taşıtlardan çıkan maddelerden güneş ışınlarının etkisiyle oluşuyor.

Ozonun, kapalı ortamlarda ise lazerli yazıcı ve fotokopi gibi bilgisayar ekipmanlarından çıkan ışınlar ile elektrik akımlarının etkisiyle oluştuğunu ifade eden Köseoğlu, şöyle devam etti: "Büro gibi kapalı ortamlardaki ozon konsantrasyonu bu maddenin parçalanma oranı ve havalandırma şartları gibi faktörlere bağlıdır. Ozon, suda çözünebilir özelliği nedeniyle üst solunum yollarıyla, akciğere kolaylıkla ulaşabilir. Kapalı ortamlarda hızlı solunum ve yoğun çalışma temposu ile emilimi artan ozon, kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarına neden olabilir."

Köseoğlu, ozonun akciğere ulaşmasının ardından hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı gösterilen direncin de düştüğünü belirterek, bunun bulaşıcı olan çok sayıda tehlikeli hastalığa davetiye çıkarabileceğini söyledi.

Milliyet
830
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.