Sağlık

Bu rapordaki ayrıntılara dikkat!

Bu rapordaki ayrıntılara dikkat!

OECD 2007 sağlık göstergelerinin de yer aldığı "Bir Bakışta Sağlık 2007" raporu yayınlandı.

Rapora göre 2000 yılında Türkiye'de 1 milyonda 0.7 AIDS vakası görülürken, 2005'te bu oran 1 milyonda 5'e çıktı.

Yeşil kartın etkisi
Raporda, "Türkiye kişi başına hekime başvuruda yılda yaklaşık yüzde 7 ile en fazla artışı bildirdi. Bunun hekim sayısındaki oldukça hızlı artışın, sağlığa yönelik kamu harcamalarında bu dönemde görülen keskin yükselişin ve Yeşil Kart ile düşük gelirli hastalar için sağlık hizmetlerine erişimde sağlanan iyileştirmenin sonucu olduğu varsayılıyor" denildi.

Sağlık hizmetleriyle ilgili sayısal ve niteliğe ilişkin verileri genellikle OECD ortalamasının altında bulunan Türkiye, muayene sayısındaki artış açısından OECD şampiyonu oldu. Türkiye'deki AIDS vakası sayısında son beş yılda görülen artış da dikkati çekti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan "Bir Bakışta Sağlık 2007" göstergeleri ve değerlendirmeleri içeren raporu yayınlandı.

Doktor sayısı ve sağlık harcamalarında artış muayeneyi patlattı
Son 15 yılda OECD çapında hekimlere başvurunun arttığı, kuruluşa üye ülkelerde yıllık artışın ise ortalama yüzde 0.7 olduğu bildirilen raporda şöyle denildi:

"Türkiye kişi başına hekime başvuruda yılda yaklaşık yüzde 7 ile en fazla artışı bildirdi. Bunun hekim sayısındaki oldukça hızlı artışın, sağlığa yönelik kamu harcamalarında bu dönemde görülen keskin yükselişin ve Yeşil Kart ile düşük gelirli hastalar için sağlık hizmetlerine erişimde sağlanan iyileştirmenin sonucu olduğu varsayılıyor."

AIDS vakalarında artış?
OECD raporunun AIDS'e ilişkin bölümünde Türkiye'de 2000 yılında AIDS vakalarının milyonda 0.7 olarak ölçüldüğü, 2005'te ise bu rakamın milyonda 5'e çıktığı belirtildi. Türkiye'de AIDS vakası oranının seyri şöyle oldu (1 milyon kişide vaka oranı): 1985 (0.0), 1990 (0.3), 1995 (0.4), 2000 (0.7), 2005 (5.0)

Rapora göre, bazı ülkelerde milyon kişiye düşen AIDS vakası oranları ise şöyle: ABD (137), Portekiz (79.5), Meksika (45.3), İsviçre (37.1), İspanya (36), Çek Cumhuriyeti (1.1), Kore (1.4), Slovak Cumhuriyeti (0.6)

AIDS hastalığıyla ilgili ise son yıllarda hastalık vakalarındaki azalmanın yavaşladığı, bunun yeni HIV enfeksiyonlarındaki artıştan, tedaviye duyulan güvenden ve uyuşturucu ile cinsellikle ilgili kamusal bilinçte görülen azalmadan kaynaklandığı belirtildi. AIDS'le mücadelenin artırılması için, daha yoğun HIV önleme programları uygulanması gerektiği bildirildi.

Türkiye ve meksika nüfus artışında lider
Raporda, 1970'lerdeki artıştan önemli ölçüde düşük olmasına karşın, yüksek nüfus artışının Türkiye ve Meksika'da sürdüğü belirtildi. Sağlık ve uzun dönemli bakım için talep ve finansmanın kısmen ülkelerin nüfus yapısına bağlı olduğu belirtilen raporda, OECD ülkelerinde 65 yaş ve üstü nüfusun yükseldiği ve gelecek onyıllarda bu durumun sürmesinin beklendiği belirtildi. En genç nüfuslu ülkelerin, yüzde 10 oranında 65 yaş ve üstü nüfusa sahip Türkiye, Meksika ve Kore olduğu bildirilen raporda, Meksika ve Türkiye'nin aynı zamanda doğum başına 2.1 çocuk ile en fazla doğurganlık oranına sahip bulunan ülkeler olduğu kaydedildi.

Ömür beklentisi en düşük ülke Türkiye
OECD ülkelerinde doğumda ömür beklentisinin 2005'te ortalama 78.6 yıla ulaştığı, rakamın 1960'daki rakamdan 10 yıl fazla olduğu, en yüksek ömür beklentisinin 82.1 yılla Japonya'da görüldüğü belirtilen raporda, "Sıralamanın diğer ucunda, OECD ülkeleri içinde ömür beklentisi en düşük ülke, Macaristan'ın izlediği Türkiye'dir. Bununla birlikte ömür beklentisi Macaristan'da 1960'tan bu yana yavaş biçimde artarken, Türkiye'de OECD ortalamasına hızlı bir şekilde yetişerek artmıştır" denildi.

Bebek ölümleri
Rapora göre 2005'te OECD ülkelerinde bebek ölüm oranları Japonya ve İskandinav ülkelerinde, 1000 canlı doğumda 2 ya da 3 ölüm olarak en az görüldü. Diğer uçta 1000 doğumda 19 ölümün görüldüğü Meksika ile 1000 doğumda 24 ölümün görüldüğü Türkiye yer aldı. Bebek ölümlerinin 1000 doğumda 6 ölümün görüldüğü ABD ve bazı doğu ve orta Avrupa ülkelerinde yüksek sayılabileceği, OECD ortalamasının ise 5.4 olduğu belirtildi.

Yayın tarihi: 29.11.2007
1410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.