Sağlık

Bu öneriler annelere özel...

Bu öneriler annelere özel...

Diyete başlamak annenizi korkutuyor mu? Belki de diyet deyince aklına aç kalmak geliyordur...

Kilo vermek deyince aklınıza hâlâ 'Sabahları bir kibrit kutusu yağsız beyazpeynir, bir dilim kepek ekmeği...' diye başlayan diyetler geliyorsa bilgilerinizi güncelleyin. Aksi halde başlayacağınız diyetten sonuç almanız mümkün olmaz. Oysa kilo vermek bugün pek çok kişinin gündeminde ve bu uğurda tek tip beslenmeyi ön plana çıkaran diyetlere girişiliyor. Sonuçta ise hem sağlık bozuluyor hem de verilen kilolar fazlasıyla geri alınıyor. Oysa diyet yapmak aç kalmak demek değil.

Yiyerek zayıflayın
Peki sağlıklı bir şekilde ve üstelik hiçbir yiyecekten mahrum kalmadan zayıflamak mümkün değil mi? Sorunun yanıtı evet. Üstelik bu şekilde verilen kiloları geri almak da daha zor. Bu yazı dizisinde bir haftada nasıl beş kilo verileceğini veya üç günde iki beden incelmenin yollarını anlatmayacağız. Onun yerine aç kalmadan, mantı, lahmacun, kebap da yiyerek kilo vermenin mümkün olduğunu konunun uzmanlarının görüşleriyle vereceğiz.

Diyet listeleri çıkar
Bahar sonu, yaz öncesi pek çok kişiyi bir telaş kaplar. Bu, yazın ruhuna uygun olarak giyilecek giysiler ve bunun sonucunda da örtülemeyecek fazlalıklarla ilgili bir telaştır. Hemen diyet listeleri aranır, buzdolabına asılır ve alınan kararla bir pazartesi günü diyet başlar. Ancak suiistimale çok açık olan, kişi isimleriyle anılan veya tek tip beslenmeyi hedef alan diyetler çoğunlukla sonuç vermez.

Diyet, aç kalmakla eşanlamlı olarak görüldüğünden sıkıntılar başlar ve pazartesi başlayan diyet çarşamba günü son bulur. Çünkü aç kalmaya rağmen kilo verilemediği, içilen suyun bile yaradığı görülür. Oysa kilo vermek sandığınız kadar zor olmayabilir. Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şube Başkanı diyetisyen Aysen Arıcan, altı öğün yiyerek, aç kalmadan ve sağlıklı beslenerek kilo vermenin mümkün olduğunu söylüyor.


Yayın tarihi: 12.05.2007
1700
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.