Sağlık

Bu haftasonu da sağlık gezisi yapın

Bu haftasonu da sağlık gezisi yapın

İstanbullulara ve İstanbul civarında yaşayanlara bu hafta bir sağlık gezisi öneriyoruz. Hazır kış soğukları gelmişken, kendinizi kaplıcaların sıcak ve şifalı sularına bırakmanın tam zamanı.

Mesude Erşan/ Süheyla Gözdereliler

Kent merkezine bir saat mesafede iki adres var. Tuzla ve Yalova Termal kaplıcaları. İster tüm haftasonu için, isterse günübirlik gidin. Keyifli bir gün geçirmenin yanı sıra, sağlığınız için de bir şeyler yapmış olursunuz.

İstanbul il sınırları içindeki tek kaplıca olan Tuzla içmeleri, 70 dönüm ağaçlık bir arazi içinde bulunuyor. İçmelerin, iki soğuk mineralli kaynağı var. Büyük içmeler olarak bilinenin suyu yüksek konsantrasyonlu tuzlu, küçük içmelerin ise daha az tuzlu. Bu nedenle içimi öbürüne göre kolay. Tesislerde, büyük içmelerin suyu kullanılıyor ve 2 doktor, 5 masör ve masöz, fizyoterapist ve 2'si yardımcı sağlık elemanı toplam 42 personel çalışıyor.

Üç ayrı kür programı var

Küçük içmelerin sıcaklık ortalaması 17 derece. Sudan yararlanmak isteyenlere birinci gün 2, ikinci gün 3, üçüncü gün ve sonrasında 2.5 litre içilmesi öneriliyor. Sindirme ve boşaltmada sorunu bulunmayanlar şifalı sudan istedikleri kadar içebilir. 3 günlük kür, mide bağırsak kurtları, böbrek taşı ve kumu, idrar yolları iltihabına iyi geliyor. 7 günlük kür, safra kesesi, sürekli bağırsak tembelliği, düşük ve yüksek şeker, gud, fizyolojik kısırlık, bağırsak parazitlerine karşı tavsiye ediliyor. 21 günlük kür ise kan metabolizması, karaciğer bozukluğu ve yağlanması, cilt döküntüsü, yaralar ve ciltte bozukluk, astım, ve alerji ile sinir sistemi ve bunalımlar için kullanılabiliyor.

2 milyona 20 litre su alabilirsiniz

Büyük içme suyunun sıcaklığı 19 derece. Yine içme ve banyo kürü olarak kullanılabiliyor. Kalp ve damar, mide, şişmanlık, cilt hastalıklarında her iki su da iyi geliyor. Hiçbir sağlık sorununuz olmasa da, yılda en az bir veya iki kez içme kürü öneriliyor. İçmelerin 2 milyona girilebilen ve 20 litreye kadar su alınabilen kaynağının gişesinde, buradan alınan suyun yardımıyla dökülen böbrek taşları sergileniyor.

Tesiste 3 kapalı kaplıca havuzu var. Romatizmal hastalıklar, adele zayıflığı, kas gevşetme için su ısıtılıyor ve 37-39 derecelik suda banyo kürü uygulanıyor. Kireçlenme, mafsal açma, ortopedik ameliyat sonrası kas güçlendirme ve işe erken dönme durumlarında 30-35 derece sıcaklığındaki suda uygun egzersiz, su altı hareketleri doktor önerisiyle yapılıyor.

Kaplıca kürü, kronik iltihabi eklem romatizmaları, artritler, ortopetik ameliyat sonrası rehabilitasyon, jinekolojik iltihabi hastalıklar, kas ve yumaşak doku romatizmaları, şişmanlık gibi sorunlara iyi geliyor.

Tesiste bulunan otelin bütün odalarında şifalı su var. Gelenler ayrıca bilgisayarlı elektropotansiyel ölçümü ile check-up, masaj, akupunktur, yazın açık havuz, yürüyüş parkuru, basketbol ve mini golf sahası, masa tenisi hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Yalova Antik Yunan'dan bu yana hizmet veriyor

Eski ismi Pyhia olan Yalova Termal Kaplıcaları'nın, termal sularının bir deprem sonucu MÖ 2000 yılında yeryüzüne çıkmasıyla oluştuğu sanılıyor. Eski Yunan, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı dönemlerinde varlığını sürdüren Yalova Termal Kaplıcaları, Kral Konstantin, Sultan Orhan, Sultan Osman, Sultan Hamit ve Sultan Mecit tarafından çeşitli tarihlerde restore edildi. Son olarak 1929 yılında Atatürk, Yalova Termal Kaplıcası'nın yeniden imarı emrini verdi.

Termal kaplıcaları büyük bir kompleks. Birbirinden bağımsız binalarda hizmet veren Kurşunlu, Sultan ve Valide banyoları, ikisi de Sağlık Bakanlığı'na bağlı Çınar ve Çamlık otelleri var. Tüm bu yapılar muhteşem bir bitkisi örtüsü ve ormanlık arazi içinde saklanıyor. Termal Kaplıca Tesisleri birinci derece doğal, arkeolojik ve tarihi SİT alanı olarak tescil edilmiş. Dere kenarında ve ağaçlar arasında ilerleyen büyük ve küçük yürüyüş parkurları, piknik alanı, çocuk parkı, kır gazinosu, parkur boyunca rastlayacağınız şifalı kaynaklar var.

Tesisler günübirlik gelen beş bin kişiye de hizmet verebilecek kapasitede. Hafta arası gidilecekse rezervasyon şart değil, ancak haftasonu yer bulmak neredeyse imkansızlaşıyor. Günübirlik ziyaretçiler nedeniyle banyolar da bayağı kalabalık.

Yine tesise ait olan mini çarşıdaki marketten günlük gazete ve gıda maddesi dışında mayo, kese gibi ihtiyaçları da karşılayabilirsiniz. Çarşıda ayrıca kuaför, akupunktur salonu, antikacı dükkanı var. Termal tesislerinde Çamlık restoran, disko ve bar, pastane, Çınar çay bahçesi, Methal gazino, Ortanca pide salonu, Kurşunlu çay bahçesi, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu, aletli jimnastik salonu, sera satış ve üretim yeri, 30, 50 ve 120 kişilik seminer ve toplantı salonlarıyla otopark alanı bulunuyor.

Dünya birincisi oldu

Yalova Kaplıca sularının ısısı kaynağında 60-62 derece. Hamamlara gelen kaplıca sularının ısısı daima 60 dereceden fazla. 1911 yılında İtalya'nın Roma kentinde yapılan dünya kaplıca suyu yarışmasında birincilik ödülü Yalova Termal kaplıcalarına verilmiş. Kaplıca suyu şu hastalıklara iyi geliyor: Romatizmal hastalıklar, sindirim sistemi, karaciğer, safra kesesi hastalıkları, metabolizmal hastalıklar, şişmanlık, gut, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, deri hastalıkları, ortopedik operasyonlar sonrası, tüm nekahat dönemleri, kadın hastalıkları, kısırlık.

Akut iltihabi hastalıklar, akciğer tüberkülozu, dekompanse kalp ve diğer organ hastalıkları ile kanser olgularında kaplıca tedavisi tavsiye edilmiyor.

Nasıl gidilir

Yalova il merkezinden 12 km uzaklıktaki Termal tesislerine İstanbul'dan gitmenin en pratik yolu hızlı feribot veya denizotobüsü kullanmak. Kartal ve Bostancı'dan denizotobüsü, Yenikapı'dan hızlı feribot kalkıyor. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Yalova iskelesinden de Termal'e kalkan minibüsler var. 25 dakika sonra tesislere varıyorsunuz.

n Tuzla içmeler tesisine ulaşmak için birçok alternatif bulunuyor. Haydarpaşa'dan kalkan banliyo trenler var. Kadıköy, Şişli, Topkapı, Altbostancı'dan kalkan halk ve belediye otobüsleriyle gitmek mümkün. Pendik-Tuzla minibüsleri de tesisin önüne kadar götürüyor.


Gitmişken Tuzla köftesi yiyin

Buraya kadar gelmişken ilçenin ünlü köftesini tatmanızı, uzun ve Mavi Bayrak alan denizini seyretmek için sahilde yürümenizi tavsiye ediyoruz. Şampiyon (0216) 446 22 79, Özdoğan Köfte (0216) 446 79 58, Meraklı Köfteci (016) 395 12 74 adreslerden sadece birkaçı.

Fiyatlar nasıl


Tuzla İçmeler: Tek kişilik oda fiyatı kahvaltı ve termal havuz dahil 35 milyon lira. Çift kişilik fiyat 70 milyona çıkıyor. Günübirlik giderseniz kaplıca havuzu kişi başı 10 milyon, küvet 1 saat 12 milyon, 6 kişi üzeri kişi başı 5 milyon, akupunktur 15 milyon, yarım masaj (25 dakika) 15 milyon, tam masaj (45 dakika) 25 milyon, check-up 35 milyon lira.

Yalova Termal: Tesis içindeki Çınar ve Çamlık otellerde tek kişi konaklama kahvaltı ve banyolar dahil 40 milyon, 2 kişi 70 milyon lira. Günübirlik giderseniz Kurşunlu banyo girişi 1 kişi 7 milyon, Sultan banyo 9 milyon, Valide banyo 3 milyon lira. Otopark ücreti 2 milyon.

Nerede kalınır

Tuzla İçmeler Oteli Tel: 0216-395 53 87

Yalova Termal Tesisleri Tel: 0266-675 74 00

Yayın tarihi: 26.12.2003
1001
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.