Sağlık

Bu besinleri tüketin 'kanser' riskinizi azaltın

Bu besinleri tüketin 'kanser' riskinizi azaltın

Her yıl tüm dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan kanser maliyeti tedavi maliyeti en yüksek hastalıkların başında geliyor.

Tek bir hasta başına düşen maliyet 500 milyon lira ile 150 milyar lira arasında değişiyor. Bu ağır rakamlar tıp dünyasının ve hastaların çok ucuz olan bitki, vitamin ve minerallerin kaynağını oluşturduğu alternatif tedaviye daha fazla önem veriyor.

Bilim adamları kansere karşı 16 bin bitkinin denendiğini ancak bunların yüzde 16'sının kansere karşı etkinliğinin saptandığını belirtiyor.


Siyah üzüm: Flavon adı verilen maddeleri içeren siyah üzüm ise ailesinde kanser olan ve risk grubunda bulunan kişilere özellikle öneriliyor. Kırmızı şarapta ve kirazda flavon içeriyor.

Selenyum: Selenyum minerali ise başta prostat kanseri olmak üzere birçok kanserin en büyük düşmanı. Selenyumun yüzde 40 oranında prostat kanserini azalttığı saptandı.

Domates: Kansere karşı etkili olduğu bilinen en önemli sebzelerden biri domates. Domatesin, meme kanserinde, kolon kanserinde, mide kanserinde etkili olduğu belirtiliyor. Hastalara günde 4-5 tane domates yemesi ya da hap olarak dışardan almaları öneriliyor.

Havuç: İçerdiği betakarotenlerle havuç DNA hasarını önleyici bir etkiye sahip. (Betakarotenler DNA hasarına mani olup, kansere karşı vücudun direncini artırrıken, immün sistemi de uyarıyor)

C vitamini: C vitamini kanser tedavisinde yıllardır kullanılıyor. Hem kanserden korunmada hem de tedavide etkili olduğu belirtiliyor. İnsan vücudu C vitaminini yapamadığı için, C vitaminin dışarıdan alınması gerkiyor.
Yayın tarihi: 05.12.2003
696
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.