Sağlık

Bu Besinler Depresyona Sokuyor!

Bu Besinler Depresyona Sokuyor!

Beslenme, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Gün boyunca tükettiğimiz gıdalar, hayat kalitemizi, psikolojimizi, kilo dengemizi kısacası yaşamın her alanını etkiliyor. Her ne kadar sağlıklı beslenmek sağlıklı yaşamın ilk ve en önemli anahtarı olsa da sağlıklı sandığımız bazı besinler de depresyona girmenize olabilir.

Güncellenme tarihi:

NIŞASTADAN UZAK DURULMALI

Sıklıkla tüketilen makarna, patates, pilav ve kahvaltılık gevrekler, sağlıklı besinler olarak görülse de içerisinde yer alan nişastadan dolayı ruh sağlığını etkileyen bileşenlere sahip. Nişasta, fazla kiloya ve beraberinde yüksek kan şekerine neden oluyor. Bu durum da gün boyunca daha yorgun, daha halsiz ve mutsuz olmanıza yol açıyor.
Bu nedenle gün boyunca tükettiğiniz ürünlerin nişasta ve karbonhidrat yerine protein ağırlıklı gıdalardan oluşması gerekiyor. Et, balık, tavuk, yumurta, yoğurt, çilek gibi besinler öğünlerinizde sağlıklı bir yaşam ve ruh hali için gerekli ürünler.

ŞEKER DEPRESYONA NEDEN OLUYOR

Gerek meyvelerin içerisinde yer alan fruktoz, gerek hazır gıdalarda bulunan yapay şekerler ruh sağlığını direkt olarak etkiliyor. Psikolojinin yanı sıra beden sağlığına da olumsuz etki yapan şeker, kana çok hızlı bir şekilde karışıyor. Bu nedenle bedenin yorgun düşmesine yol açıyor. Kendini sürekli yorgun hisseden bir bedenin ruhsal olarak da sağlıklı kalması mümkün değil. Hazır gıdalardan uzak durmak, tatlı ve şekerli besinleri tercih etmemek bu durumdan kurtulmanıza neden olabilir. Şeker almak için en sağlıklı yöntem, meyveler. Fakat meyve tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekiyor.

OMEGA 3 BESINLERDEN ALINMALI

Besinlerin içerisinde yer alan yağlar, en doğal ve sağlıklı yağlar olarak kabul ediliyor. Bunlardan biri de Omega 3. Vücut ve ruh sağlığı için çok gerekli olan yağlardan olan Omega 3, balıkta son derece zengin. Fakat bu yağı dışarıdan hazır olarak almak da bir o kadar sakıncalı. Margarin, fast food, işlenmiş gıdalar, hazır tatlılar içerisinde bulunan yağlar kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Bunun sonucunda halsizlik, yorgunluk, aşırı yeme, obezite, yağlanma gibi sorunlar meydana geliyor. Bu durum da psikolojinizin bozulmasına yol açıyor. Hazır yağlı besinlerden uzak durarak ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yayın tarihi: 05.11.2018
12704
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.