Sağlık

Bronşiolite yakalanan çocukların nefes boruları tıkanabilir

Bronşiolite yakalanan çocukların nefes boruları tıkanabilir

Bronşiolitete yakalanan çocukların, balgam çıkartamayacakları için nefes borularının tıkanarak ölebileceklerini bildirdi.

Yetişkinlerde akciğerlerdeki büyük hava yollarının iltihaplanmasına bronşit, çocuklarda ise küçük hava yollarının iltihaplanmasına bronşiolit adı verildiğini ve özellikle kış aylarında bu tür hastalıkların çok sık görüldüğünü kaydetti. Süt çocuklarında bronşiolite daha çok rastlandığını ifade eden Kendirci, şunları anlattı: "Öksürük, nefes darlığı, hışırtılı solunum ile kendini gösteren bronşiolit, küçük çocuklar için tehlikeli bir hastalıktır. Bronşiolite yakalanan süt çocukları, balgamı çıkartamayacakları için nefes boruları tıkanarak ölebilirler. Akciğerlerde zar delinmesi gelişebilir ve bir parçası sönebilir. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisinde geç kalınmamalıdır. Tedavi edilse bile bir kış boyunca tekrarlayabilir. Akut bronşiolit, astım gelişme riskine karşı takip edilmelidir." Kendirci, bronşiolit hastası çocuklara nemli oksijen tedavisi uygulanması gerektiğine işaret ederek, kalp yetmezliğine neden olmayacak sıvılar ile bronşiolleri genişletici ilaçlar verilmesi gerektiğini kaydetti.

BOĞMACA ZATÜRREEYİ GELİŞTİRİYOR

Boğmacanın da başlangıçta üst solunum yolu enfeksiyonu gibi belirtiler verdiğini ancak, 2-3 hafta içinde gelişerek ciddi nöbetler şeklinde peş peşe öksürüğe ve morarmaya nedenolduğunu kaydetti. Bebeklerin doğumdan sonraki 2. ayı doldurduklarında mutlaka peş peşe 3 kez boğmacaya karşı aşılanmaları gerektiğini belirten Kendirci, "Boğmaca, zatürreeyi geliştirir, çocuklarda havaleye neden olabilir ve beyni olumsuz etkiler. Aşı, boğmaca riskini en aza indirir. Çocuk boğmacaya yakalansa bile hafif şekilde atlatır. Boğaz kültürü alınırken de çocukları strese sokmamak gerekir. Stres nöbete neden olur, öksürük ile birlikte çocuk kusar. Tedavi için buhar, antibiyotikve sakinleştirici ilaçlar verilmelidir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 02.01.2003
933
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.