Sağlık

Boyun ağrısını hafife almayın!

Boyun ağrısını hafife almayın!

Boyundaki ağrılar beynimizi de etkileyerek tehlike yaratabiliyor. Klasik yastıklar boyna, kilo ise bele zarar veriyor.

Farkında olmadan hızlı bir dönüş yapmanız, yerden ağır yük kaldırmanız veya bir rafa zorlanarak uzanmanız ileride başınıza 'iş' açabilir. Çünkü bel ve boyun ağrıları kimi zaman hiç dikkat etmediğimiz bu küçük ayrıntılar sonucu ortaya çıkabiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, boyun ağrılarının beyin işlevini etkileyebileceğini söylüyor.

Bel ağrıları çok yaygın mı?

Aldığımız verilere göre, her kişi hayatının herhangi bir döneminde, en az bir kere bel ağrısı çekiyor. "Bu ağrılardan hangisi kronikleşir" diye sorarsanız, birçok ağrı normale dönebiliyor. Ancak bu ağrıların sık tekrarlanması, zaman içinde daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Bel ağrısı bir kere de geçirilse ciddiye alınmalı ve hekime danışılmalı. Bir daha bel ağrısı çekilmemesi için önlemler alınmalı. Bel ağrıları çok nedenli. En önemli neden mekanik ve bunun başında fıtık geliyor. Elbette her bel ağrısı fıtık değil. Bel fıtığında romatizmal nedenler aramak yanlış. Bel fıtığı, ağırlığı kaldırmayla, zorlanmayla ortaya çıkan bir rahatsızlık. Fıtık, sadece beldeki ağrılara bağlı ortaya çıkmıyor. Belin yanında, bacak ağrıları, uyuşmalar, karıncalanmalarla gün içinde artan ağrılar olabiliyor.

Bel ağrılarının çeşitleri nelerdir?

Başlı başına bel ağrısını tanımlamak gerçekten zor. Çeşitli ve çok nedenli bel ağrıları olabiliyor. Daha çok oturma bozuklukları, biçimsiz durma, aşırı eğik çalışma, sık tekrarlayan aynı yöndeki hareketleri arka arkaya yapmak bel ağrıları yapabilir. Asıl önemli olan, bu ağrıların tekrarlanması halinde gerçek nedenini bulmak ve araştırmak. Sadece duruşa bağlı bir ağrı ise, günlük aktiviteleri düzene koymak ve karın kaslarını güçlendirici egzersizlerle bunun önüne geçilebilir. Ancak ağrılara bağlı başka bir hastalık (örneğin iltihabi rahatsızlık) varsa farklı bir tedavi yöntemi uygulanmalı. Yoksa bel ağrısını tedavi ettirmek bir fayda sağlamaz.
Yayın tarihi: 21.01.2007
2608
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.