Sağlık

Boy uzatan hormon

Boy uzatan hormon

Boy uzatma amaçlı bir hormona ABD'den izin çıktı. 'Humatrope' adlı hormon aslında ABD'de 1987 yılından bu yana satılıyordu. Ancak hormonun kullanım alanı sadece 'hormon eksikliği'nden mustarip çocuklarla kısıtlıydı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) son kararıyla 'humatrope'un kullanım alanını genişletti.

Bundan böyle hormon eksikliği olmasa da 'kısa boylu' çocuklara, sadece boy uzatmak için 'humatrope' hormonu verilebilecek.
'Kısa boylu' olarak kabul edilen ve hormon kullanımına izin verilen kesim, ABD'de çocuk nüfusunun yüzde 1.2'sini oluşturuyor. FDA'ya göre 10 yaşını tamamlayan ve boyu 1 metre 24 santimden kısa olan erkek çocuklar yetişkin çağa geldiklerinde 1.60 metreden, kızlarsa 1.50 metreden kısa oluyor.

Doktor kontrolü
Haftada üç kez hormon uygulanan çocuklar, hiç tedavi görmeyenlere göre 3.81 santim daha uzuyor. Dozun artırılmasıyla boyun biraz daha uzayabileceği iddia edilirken 'Humatrope'u üreten 'Eli Lilly', ilacı doğrudan tüketicilere pazarlamayacaklarını açıkladı.
Yayın tarihi: 28.07.2003
1281
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.