Sağlık

Botox için bir daha düşünün

Botox için bir daha düşünün

Kadınların daha genç bir yüze kavuşmak için yaptırdığı Botox'un etkisi tam olarak bilinmiyor

İngiliz doktorlar, kırışıklıkları gidermek için kullanılan ve bakterilerden elde edilen bir zehir olan botulinum toksininin (Botox), uzun dönemde olumsuz etkileri olabileceği uyarısında bulundu. Ulusal Nöroloji Hastanesi'nden Dr. Peter Misra, British Medical Journal'daki makalesinde, "Botox'un, uzun dönem etkileri henüz bilinmeyen bir nörotoksin olduğu unutuluyor" dedi.

Doktor Mısra, Botox'un kısa dönemli olumsuz etkisinin nadir görüldüğünü belirtti. Botox'la ortaya çıkabilecek olan ciddi botulizm enfeksiyonunun (bozuk gıdalarda bulunan 'Clostridium botulinum'un salgıladığı toksin etkisiyle oluşan zehirlenme) tehlikeli olduğu, çünkü bunun soluk almak için gerekli hayati kasları çalışamaz duruma getirdiği belirtiliyor.

Kullanıldığı yer önemli

Botox'un kullanıldığı yerin önemine dikkat çeken estetik cerrah Dr. Cihan Uçar, şöyle konuştu: "Göz çevresinde ve kaş kaldırma amacıyla çok yaygın olarak kullanılıyor. Bazen hastalar yanlış bilgilendirmelerden dolayı başka yerlere de uyguluyorlar. Zannediyorlar ki, dudak kenarındaki çizgiyi de giderebilir. Bu şekilde hasta gülme kasını kullanamadığı için, güldüğü zaman komik bir durum ortaya çıkıyor. Sırt spazmlarında çok sık kullanılmaya başlandı."
Yayın tarihi: 23.11.2002
949
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.