Sağlık

Boşanma çocukları sarsmıyor

Boşanma çocukları sarsmıyor

Anne-babası ayrı çocukların ruh sağlığı, uzun vadede yaşıtlarından daha kötü değil. Mühim olan birlikte yaşamaktan çok 'kaliteli ilişki'

Boşanmış çiftlerin içini rahatlatacak bir araştırma sonucu... Ayrılan çiftlerin çocuklarının ruh sağlığı, uzun vadede diğer çocuklarınkinden daha kötü olmuyormuş.
Stockholm Üniversitesi uzmanlarının yürüttüğü araştırma, anne ve babanın tam gün çalışmasının da çocuğun huzurlu olup olmamasını fazla etkilemediğini ortaya çıkardı. 10-18 yaşlarındaki 1300 çocuk üzerinde yapılan araştırma, boşanan çiftlerin çocuklarıyla boşanmamış çiftlerin çocuklarının ruh sağlıkları arasında uzun vadede fark ortaya çıkmadığını gösterdi.
Sosyolog Viveca Östberg, araştırmayı değerlendirirken, "Boşanma, çocukları başta etkilemiyor değil, ancak uzun vadede istatiksel fark ortaya çıkmıyor. Üvey anne ya da babayla yaşamak da çocukları uzun vadede olumsuz etkilemiyor" dedi.

16-18 yaşı dinleyin

Araştırma, çocukların huzurunun, anne ve babayla bir arada yaşamaktan ziyade onların büyüklerle ilişkilerinin kalitesine bağlı olduğunu gösterdi. Çocukların huzurlu ve mutlu olmasında en büyük etkenin de onlara büyüklerince destek ve kulak verilmesi olduğu ortaya çıktı. Özellikle 16-18 yaş grubunun, konuşacak bir büyüğe daha çok ihtiyaç duyduğu belirtildi.
Yayın tarihi: 29.04.2004
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.