Sağlık

Böbrek üretildi

Böbrek üretildi

ABD`nin Massachusetts eyaletinin Worcester kentindeki Advanced Cell Technology firması bilim adamları, klonladıkları inek embriyonlarından elde ettikleri kök hücrelerle mini bir böbrek geliştirdiler.

Bir inekten yumurta alan Dr. Robert Lanza ve ekibi, genetik materyalini boşalttıkları yumurtanın içerisine diğer bir ineğin kulağından alınan deri hücrelerini yerleştirdiler. Böylece bir inek embriyonu klonladılar.

Embriyonal kök hücrelerinden farklı organlar geliştirilebiliyor.

Araştırmada uzmanlar, klonladıkları embriyonlardan böbrek hücrelerine dönüşebilecek kök hücrelerini ayırarak, bunları 5 santim büyüklüğünde süngerimsi bir yapının içine yerleştirdiler. Bu yapının içinde büyüyen hücreler, böbrek fonksiyonlarını yerine getirir hale geldiler.

Kulağından hücre alının ineğin deri altına yerleştirilen bu ``mini`` böbreğin, idrar ürettiği gözlendi.

Dr. Lanza, klonlama yöntemiyle embriyonal kök hücresi elde etme çalışmalarının, böbrek ve kalp gibi organların geliştirilmesi amacına yönelik olduğunu açıkladı.

Uzmanlar, araştırmalarda fare yerine ineği seçmelerinin nedenini, ineğin bağışıklık sisteminin insan bağışıklık sistemine daha yakın olması olarak gösteriyor.

Cambridge`deki Whitehead Enstitüsü kök hücre uzmanı Dr. George Q. Daley, yapılan çalışmanın kendi bölgesinde işittiği en etkileyici haber olduğunu açıkladı.

Dr. Daley, araştırma belgelerini görmeden konuyu ayrıntılı şekilde değerlendiremeyeceğini söyledi.

Bilimsel dergilerin şimdilik yayınlamaya yanaşmadığı araştırma ile ilgili haber, İngiliz ve Amerikan gazetelerinde yer aldı.
Yayın tarihi: 31.01.2002
954
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.