Sağlık

Böbrek taşı üzerine yanlış inanışlar

Böbrek taşı üzerine yanlış inanışlar

Halk arasında böbrek taşını düşürdüğüne inanılan tavukların taşlık zarının, mısır püskülünün, keçiboynuzunun yenmesi, yoğurt ve maydanoz suyunun içilmesi gibi uygulamaların yanlış olduğu belirtiliyor.

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mert Akıeke, halk arasında böbrek taşlarının yol açtığı ağrıyı hafifleteceği düşüncesiyle yenilmesi ve içilmesi önerilen bazı maddelerin, gerçekte bu işlevi yerine getirmediğini kaydetti.

Ağız yoluyla alınan bu maddelerin, mideden geçerek dışkıyla atıldığını, böbrekteki taşlara herhangi etkisinin bulunmadığını ifade eden Akıeke, şu bilgileri verdi:

''Böbrekteki taşların verdiği dayanılmaz sancı, doktora gidip tedavi olmayı tercih etmeyen bazı vatandaşları, halk arasında söylenegelen yöntemleri uygulamaya yöneltiyor. Böyle olunca da vatandaşlar, (mısır püskülünü yersen, tavuğun kurutulmuş taşlık zarını balla karıştırıp yersen, taşlık zarını kaynatıp suyunu içersen, yoğurt suyu, kaynatılmış maydanoz suyu içersen, keçiboynuzunu öğütüp, kahve gibi kaynatarak içersen böbrek taşını düşürürsün) gibi söylemlere inanıp, bunları uyguluyor. Tavuklar, taşlıklarındaki buğdayı öğütmek için yemle birlikte taş da yerler. Bunun böbrek taşını düşürmeye hiçbir etkisi olamaz. Diğer yöntemler de mideyi meşgul etmekten öteye gidemez.''

Akıeke, Anadolu'nun bazı bölgelerinde yetişen nohut büyüklüğündeki kırmızı renkli ''gilaboru'' denen meyvenin suyunun böbrek taşlarını düşürdüğü inanışının da yanlış olduğunu belirterek, ''Bazı uzmanlar, gilaboru suyunun böbrek taşı düşürmeye yardımcı olduğu yönünde zaman zaman açık malarda bulunuyorlar. Ancak, bu bilimsel olarak henüz kanıtlanmadı. Bana göre gilaboru, diğer meyve sularından farksız ve taşa hiçbir etkisi yok'' dedi.

Yayın tarihi: 30.06.2003
986
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.