Sağlık

Biyolojik silah korkusu başladı

Biyolojik silah korkusu başladı

Olası bir savaş, biyolojik silahların kullanılması ihtimalini de beraberinde getiriyor. Biyolojik silahların en büyük tehlikesi, günümüzde rastlanmayan ve aşısı bulunmayan hastalıkların virüslerinden ibaret olmalarından kaynaklanıyor.

Amerika'nın olası müdahalesi durumunda Irak'ın elinde bulunduğu iddia edilen kimyasal ve biyolojik silahlar Türkiye'yi tehdit ediyor.

Türkiye'de şu anda aşısı bulunmayan çiçek ve şarbon mikrobuna karşı çalışmalara başlanması uyarısında bulunan Ankara Tabip Odası Başkanı Sinan Adıyaman , ''Çiçek mikrobu, 1975 yılında dünya literatüründen kalktı ve ülkemizde aşısı bulunmuyor. 1976 ve sonrası doğumlu yurttaşlarımız olası bir saldırıda tehlike altında bulunuyor'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell 'in BM Güvenlik Konseyi'nde, Irak'ın elinde çiçek virüsü bulunan biyolojik silahlar olduğu yönündeki açıklamasına karşın, Türkiye'nin gerekli hazırlıklara başlamaması kaygı yaratıyor.

Sağlık Bakanlığı, sınırlı miktarda şarbon aşısı bulunduğunu açıklarken çiçek aşısı çalışmalarını tamamlayamadı. Bakanlık yetkilileri, çiçek aşısı için ABD'ye verilen siparişi beklediklerini, ancak ne zaman geleceğini bilmediklerini söylemekle yetiniyorlar.

Virüsü aldıktan sonra tedavisi zor Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Serhat Ünal, ''Çiçek ve şarbon virüsleri, kitlelere kolayca bulaştırılabilir. Çok kısa sürede etkisi ortaya çıkar, virüsü aldıktan sonra tedavisi ise zor'' diye konuştu.

Bulaşıcılık oranı yüksek olan şarbon mikrobunun laboratuvar ortamında kolayca üreyebileceğini, bu nedenle Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin 'in elinde bulunabileceğini söyleyen Ünal, ''Çiçek de çok bulaşıcı. ABD, Kuzey Irak'a giden personelini bile aşıladı. Türkiye ise olası savaşın neredeyse tam içinde olacak. Bu nedenle gerekli hazırlıkları geç kalmadan başlatmalı'' uyarılarında bulundu.
Yayın tarihi: 02.03.2003
1151
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.