Sağlık

Biyolojik saatle savaşılmaz

Biyolojik saatle savaşılmaz

Ne kadar uyuduğunuz çalar saatinizin denetimi altında olabilir, ancak ne kadar uyumanız gerektiğini belirleyen etmen içinizdeki biyolojik saat. Sekiz saatin gerekli olduğuna dair yaygın kanıya karşın, yeni araştırmalar her bireyin uykuya olan ihtiyacının bireye özgü olduğunu ortaya koyuyor.

Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinin ocak sayısında yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, hepimiz 24 saatlik bir vücut saatine dayalı olarak iş görsek de, aramızdan bazılarının, uykuyu etkileyen hormonal ya da başka türden değişikliklerin gerçekleştiği evre olan 'biyolojik geceleri' daha uzun. Bu gerçek bazı insanlar her sabah çalar saatin kapatma düğmesiyle boğuşurken, bazılarının saate bile gerek duymamasının nedeni olabilir.

Harvard Medical School ve Brigham & Women's Hospital'da uyku uzmanı olan araştırma yazarı Dr.Daniel Aeschbach 'Farklı insanların ihtiyaç duydukları uyku miktarını belirleyen iç işaretleri de farklılık gösteriyor. Bu işaretler bir kez kendilerini gösterdiğinde, mevcut uyku alışkanlıklarını değiştirmek çok zor.' diye konuştu.

Araştırmacılar uzun zamandan beri, uyku ihtiyacının, günışığı ve öğünler gibi 'dış' etkenlerle birleşen, içten gelen bir sinyal tarafından harkete geçirildiğinden şüpheleniyorlardı. Öte yandan, neden bazı insanların gecede dokuz ya da daha fazla saat uyumaları gerekirken, bazılarının altı saatle yetindiği anlaşılamıyordu.
Bununla birlikte, Aeschbach günışığı ve öğün gibi uykuyu etkileyen etmenler devreden çıkarıldığında dahi, 'uzun süre uyuyanların', melatonin ve başka hormonların salgılandığı, vücut sıcaklığının düştüğü ve başka fizyolojik değişikliklerin gerçekleştiği evre olan biyolojik gecelerinin daha uzun olmaya devam ettiğini belirtiyor.
'Biyolojik geceleri uzun olan insanların daha uzun süre uyumaları gerektiğini bildiğimizden, uyku alışkanlıklarını değiştirmenin onlar için neden zor olduğunu da anlayabiliriz.' diye konuşuyor.
Yayın tarihi: 02.02.2003
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.