Sağlık

Bitmeyen ereksiyon!

Bitmeyen ereksiyon!

Erkeklerin "Sürekli ereksiyon halinde yaşama" hastalığı olan "Priapizm", tedavi edilmezse cinsel organın çürümesine yol açıyor.

"Priapizm" rahatsızlığı, attan ya da inşaattan düşme, otomobil kazaları, anemi, lösemi ve ereksiyon bozukluğunda kullanılan ilaçların yanlış doz ayarlaması sırasında ortaya çıkıyor. İlaçlar birdenbire yüksek dozda alındığında hastanın penisi sürekli ereksiyon halinde kalıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üro-Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, özellikle de ereksiyon sorunu yaşayıp penisi sertleşmeyen hastaları uyardı.

Çünkü bu hastalar doktor sözü dinlemeyip yüksek doz ilaç aldığında penislerinde cinsel ilişkiden sonra bile ereksiyon bitmiyor. Erkeklerin uzun süre ereksiyon yaşamadıkları için penislerinin bu durumundan gurur duyduklarını belirten Hattat, şunları söyledi:

"Hatayı da burada yapıyorlar, doktora gelmiyorlar. Oysa 6 saat içinde doktora başvurmaları lazım. Damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda, kirli kan penis içindeki dokularda birikiyor. Dokular kısa sürede öldüğünden peniste nekroz (doku çürümesi) oluyor."

Kirli kan çürütüyor

Normal ereksiyonda damarlar gevşiyor, temiz kan penise doluyor ve penis sertleşiyor. Kirli kan da vücut dolaşımıyla atılıyor.

Priapizm'de ise damarlar sürekli gevşek durumda kaldığından penisin içine dolan kan atılamıyor. Dokuların canlılığı bozuluyor ve çürüme başlıyor. Hastalar çok şiddetli ağrılarla doktora başvuruyor. Penise dolan bu kan doktor tarafından enjeksiyonla boşaltılıyor. Enjeksiyon yetersiz kalıyorsa penisin içinde ameliyatla kanal açılıyor.
Yayın tarihi: 04.09.2006
29011
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.