Sağlık

Bitkisel ilaçlara rağbet yok

Bitkisel ilaçlara rağbet yok

Türk hekimleri, bitkisel kökenli ilaçlara rağbet etmiyor. Oysa diğer ülkelerde bitkisel ilaç kullanımı oldukça yaygın bir şekilde gerçekleşiyor. Üstelik bitkisel ilaçların yan etkileri de diğerlerine oranla oldukça düşük.

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Araştırma Görevlisi Bintuğ Öztürk, "Türk hekimleri, bitkisel kökenli ilaçlara rağbet etmiyor" dedi. EÜ Bilim-Teknoloji, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Öztürk, "Bitkisel Tedavi" konulu bir konferans verdi.

Bitkisel kökenli ilaçların, 2000`li yıllarda bazı hastalıkların ilerlemesini engellemek amacıyla kullanıldığını, özellikle kanser ve sıtma gibi hastalıkların tedavisinde, antioksidan ve karaciğer onarıcı olarak bu ilaçlardan yararlanıldığını belirten Öztürk, tedavi eden bitkinin içindeki etken maddenin miktarı bilinmediği takdirde, o ölçüde de istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceği konusunda da uyarı yapıyor.
Yayın tarihi: 08.01.2003
717
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.