Sağlık

Bırakın çocuğunuz sizi eleştirsin

Bırakın çocuğunuz sizi eleştirsin

Uzmanlar, çocukların sözlerini tartışmanın ve anne babalarını eleştirmelerine izin verilmesinin, kendilerini ifade etmelerini sağlayarak, özgüvenlerinin artmasına yardımcı olacağına dikkat çekiyor.

Çukurova Üniversitesi Medikososyal Bölümü ve Yaprak Psikiyatrik Psikolojik Danışma Merkezi Psikiyatri Uzmanı Sabri Yurdakul, çocuklarına büyük insanlar gibi davranan ve onların söz ve davranışlarına önem veren ailelerin çocuklarının kişilik gelişimine katkıda bulunacağını söyledi.

'Sen küçüksün' demeyin

Çocuklara (sen küçüksün) demeden sözlerini tartışmanın ve anne babalarını eleştirmelerine izin verilmesinin kendilerini ifade etmelerini sağlayarak, özgüvenlerinin artmasına yardımcı olacağına dikkat çeken Yurdakul, şu bilgileri verdi: "Çocuklarda büyükler gibi kendilerini ifade etmek isterler. İletişim iki yönlü çalıştığı zaman amacına varmakta ve insanların birbirlerini anlamalarına ve anlatabilmelerine yardımcı olmaktadır. Çocuklarımızın da bizimle ilgili düşünce ve davranışlarına önem verdiğimiz oranda, onları anlayabilecek ve kendi düşüncelerimizi onlara anlatabileceğiz. Bunu yapmadan, tek yönlü olarak düşüncelerimizi onlara empoze etmeye çalıştığımızda, dirençle karşılaşmamız olağandır." Çocukların 2 yaşından sonra kendilerine ait kişilik yapılarının gelişmeye başladığını ve bunun hayat boyu devam ettiğini dile getiren Yurdakul, şöyle devam etti: "Kişilik yapısı oluşan bir çocuğun kendisine göre fikir ve düşünceleri vardır. Bu düşüncelerini bizim düşüncelerimizle karşılaştırılıp en iyiyi bulmaya çalışırlar. Onları dinlemek ve doğru bulduğumuz konuları niçin doğru bulduğumuzu, kendilerine katılmadığımız konularda ise bunu gerekçeleri ile onlara açıklamamız, onların düşüncelerinin sağlıklı yönde gelişmesine, doğru ile yanlışı ayırt edebilmelerine yardımcı olacaktır."

Eleştiren çocuk sağlıklı yetişiyor

Bu konuda anne babalara büyük görevler düştüğünü anlatan Yurdakul, "Örnek vermek gerekirse sigara içen bir aile, çocuklarının sigara içmelerini tenkit etmesi durumunda, (sen küçüksün karışma) demek bizimdiğer konularda ona sağlıklı bilgiler aktarmamızı engelleyecek ve güvenilirliğimizi engelleyecektir" diye konuştu. Böyle davranmak yerine haklı olduğunu ve bizimde sigara içmememiz gerektiğini söylemenin daha sağlıklı olacağını, bu yüzden anne babaların çocuklarının kendilerini eleştirmesine izin vermeleri ve bu eleştirilerini onlarla tartışarak bir sonuca varmaları gerektiğini vurgulayan Yurdakul, ailelerin böyle davrandıkları takdirde, soran ve sorgulayan çocuklar yetiştireceğini ve onların sağlıklı bir insan olduğunu görerek, kıvanç duyacaklarına dikkat çekti.
Yayın tarihi: 30.01.2004
920
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.