Sağlık

Bilinçsiz ilaç kullanımı öldürüyor!

Bilinçsiz ilaç kullanımı öldürüyor!

Yanlış ilaç kullanımı ve ilaca bağlı reaksiyonlar her yıl yüzbinlerce kişinin ölümüne neden oluyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazilet Aksu, bir ilacın etkisinin diğer ilaç tarafından değiştirilmesi anlamına gelen ilaç etkileşimlerinin yol açtığı ciddi reaksiyonların, tedavi maliyetleri ve ölümler açısından kardiyovasküler ve diyabet hastalığının bile önünde yer aldığını söyledi.

ABD'de ilaca bağlı reaksiyonların bir yıllık tedavi maliyetinin 130 milyar doları bulduğunu ifade eden Aksu, bu gerekçelerle yılda 140bin ölüm vakası görüldüğünü belirtti.

ABD'de 30 yıl içinde yapılan 39 araştırmanın derlendiği çalışma neticesinde, yanlış reçete sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklardan dolayı sadece hastanelerde 100 bin ölüm vakası yaşandığı ortaya çıktı. Gene ABD'de 1999 yılından itibaren hastaneye yapılan her 100 başvurunun 6'sının ilaca bağlı olduğu ve bunun yüzde 28'inin önlenebilir ilaç etkileşmelerinden kaynaklandığı açıklandı.

Etkileşme ve risk faktörleri

Kullanılan ilaç sayısının artmasının etkileşme riskini artırdığını belirten Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazilet Aksu, "Bunun yanında verilen reçete dışında ilaç alımı ve çeşitli çaylar, bitkisel ilaçlar hepsinden önemlisi de yaşlılarla birlikte sigara, alkol ve kafein kullananlarda etkileşim fazla olur. Genetik özelliklerden dolayı bazı kişiler ilaçları yavaş metabolize eder" dedi.

İlaç etkileşmesi sonucunda tedavinin yetersiz kalabileceğini, farmakolojik etkide artış ve ölümcül de olabilen toksik etkilerin görülebileceğini belirten Aksu, istenmeyen sonuçların olmaması için bilinçsiz ilaç tüketiminin mutlaka önlenmesi gerektiğini söyledi.

Etkileşmelere karşı önlemler

İlaç etkileşmelerinin tehlikeli sonuçlara yol açmaması için bazı önlemler almak gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Aksu, şu bilgileri verdi: "Şayet reçeteye birden fazla ilaç yazılacaksa, birarada kullanıldığında tehlikeli sonuçlara yol açan kombinasyonlardan kaçınılmalıdır. Bir ilaç diğerinin kan konsantrasyonunu değiştiriyorsadoz ayarlaması yapılmalıdır. Bazı durumlarda hastanın izlenmesi, etkileşme önemsizse tedaviye devam edilmesi gerekir. Hastanın öyküsü de önemlidir. Beslenmesi, geçirdiği hastalıklar, daha önceleri kullandığı ilaçlar, yaşam tarzı sorgulanmalıdır. Kalp, sinir sistemi, transplantasyon, kanser kemoterapisi, kan basıncı, kan pıhtılaşması, solunum kontrolü gibi hayati fonksiyonları etkileyen ilaçlar yüksek risk ortamı taşırlar."
Yayın tarihi: 16.10.2003
975
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.