Sağlık

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı canavar yaratıyor

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı canavar yaratıyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, ``Antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücülermiş gibi kullanıldıkları için ilaçlarla tedavi edilmesi zor dayanıklı canavar bakteriler geliştirmektedirler`` dedi.

Prof. Dr. Köksal, yaptığı açıklamada, antibiyotiklerin Türkiye`de, ağrı kesicilerden sonra en çok kullanılanilaçlar olduğunu ve bilinçsiz kullanıldığını söyledi.

Antibiyotiklerin asla eş-dost tavsiyesi ile alınmaması gerektiğinibelirten Prof. Dr. Köksal, ``Antibiyotikler mutlaka doktor kontrolündeve doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Eczacıların da kesinlikle reçetesiz antibiyotik vermemeleri gerekir`` diye konuştu.

Antibiyotiklerin ağrı kesici veya ateş düşürücü olmadığına dikkatiçeken Köksal, şöyle devam etti:

``Antibiyotikler ağrı kesici ve ateş düşürücülermiş gibi kullanıldıkları için ilaçlarla tedavi edilmesi zor dayanıklı canavar bakteriler geliştirmektedirler. Hiçbir antibiyotik birinci dozda ateş düşürmez, ağrı kesmez. Gerçek endikasyonlarında bir antibiyotiğin etkili olabilmesi için 24 veya 48 saat geçmesi gerekir. Antibiyotiklerin hatalı kullanımı vücudu olumsuz yönde etkilemektedir.Bu olumsuz etki kimilerinde ilaç yan etkisi şeklinde olur veya vücuduntedavi edilmesi zor bakterilerle işgal edilmesine yol açar.``

Prof. Dr. İftihar Köksal, her türlü bilinçsiz ilaç kullanımının son derece yanlış olduğunu da bildirerek, hastalıkların teşhisi ve hangi ilacın kullanılması gerektiğinin anlaşılması için tetkikler yapılması gerektiğini söyledi.

BEBEKLERDE ANTİBİYOTİK KULLANIMI

İnsanın kendi bakteri florasının bulunduğunu ve bu floranın her zaman koruyucu olduğunu kaydeden Prof. Dr. İftihar Köksal, şöyle devametti:

``Bebekler de dış ortamla tanıştıklarında, bu flora tarafından vücutları dış ortamdan korunur. Çünkü bebekler daha çok solunum yolu ve viral enfeksiyonlara açıktırlar. Bunlar virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Oysa antibiyotikler virüslere karşı etkili değildirler. Bu nedenle çok gerekmedikçe bebeklerde antibiyotik kullanılmamalıdır. Anne sütü alan bir bebekte, özellikle solunum yolu enfeksiyonları, biraz sabırlı davranıldığında, ilaç alınmadan iyileşebilmektedir.
Yayın tarihi: 20.06.2002
957
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.