Sağlık

Bilim adamları kiloyu düzenleyen proteinleri buldular

Bilim adamları kiloyu düzenleyen proteinleri buldular

Bilim adamları metabolizmayı ve vücut ağırlığını etkileyebilecek iki protein buldular. Cell dergisinde yayınlanan rapora göre, TIF2 ve SRC-1 adı verilen iki protein obesite ve ikinci tip şeker hastalığına karşı savaşılmasında yardımcı olabilir.

Fransa'nın Illkirch kentinde bulunan Institut de Genetique et de Biologie Moleculaire et Cellulaire ve Institut Clinique de la Souris'de görev yapan, araştırma yazarlarından Dr. Johan Auwerx her iki proteininin de görünüşe göre aynı alıcı üzerinde işlev gördüğünü, ancak metabolizma üzerindeki etkilerinin tamamen zıt göründüğünü belirtiyor.

Auwerx ve meslektaşları bu iki proteinin metabolizma üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu keşfetmek amacıyla genetik yapıları TIF2 proteininden bulunmayacak şekilde değiştirilmiş farelerle bu genin iki kopyasının bulunduğu fareleri karşılaştırdılar.
Araştırmacılar farelere yüksek oranda yağ içeren bir diyet uyguladıklarında, TIF2 geninin bulunmadığı farelerin obesiteye karşı korunmuş olabileceğini, ancak genin iki kopyasının bulunduğu farelerin kilo aldığını buldular.
TIF2 geninin bulunmadığı farelerin kan şekeri de normal farelere göre daha yavaş bir tempoda hızlanıyordu. Metabolizmaları da daha hızlıydı.
Deneyi tekrarlayan araştırmacılar bu sefer SRC-1 geninin yerine TIF2 genini ortadan kaldırdıklarında, SRC-1'in bulunmadığı farelerin metabolizmalarının daha yavaş olduğunu, bu geni taşıyan farelere göre obesiteye daha yatkın olduklarını buldular.

Bu araştırmalar TIF2'nin bulunmaması halinde SRC-1'nin enerji harcanmasını, böylece vücuttaki yağın yakılmasını harekete geçirdiğini gösteriyor. Auwerx'e göre, bu yeni araştırma bilim adamlarına obesite ve şeker hastalığına karşı savaşmanın yeni bir yolunu sunabilir. Auwerx SRC-1'in etkinliğini hızlandıran bir ilacın, kilo alma gibi yan etkiler olmaksızın şeker hastalığına karşı koruma sağlayabileceğini belirtti.
Yayın tarihi: 27.12.2002
673
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.