Sağlık

Bilgisayarla çalışırken göz kırpmayı unutmayın!

Bilgisayarla çalışırken göz kırpmayı unutmayın!

Bilgisayar başında dikkat artırılarak yapılan işlemler sırasında gözleri kırpma sayısının düştüğü, bunun da çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı bildirildi.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hafize Keser, bilgisayar karşısında uzun süre kalındığında çeşitli kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra gözlerde de sorunların ortaya çıktığını belirtti.

İnternetin her geçen gün büyüdüğünü ve günde ortalama 15 bin yeni sitenin internete eklendiğini anlatan Keser, kullanıcıların da günde ortalama 3-3,5 saatini internete bağlanarak geçirdiğini kaydetti.

Keser, Ankara Üniversitesi´nde yapılan bir araştırmada 4 bin 327 öğrenciden yüzde 25´nin yaklaşık 1 saat, yüzde 31´nin 1-3 saat arası, yüzde 11´nin 3 saat ve yüzde 31´nin de 5 saatten fazla internete zamanayırdığının tespit edildiğini söyledi.

Başka bir araştırmada öğrencilerin dikkatlerini artırdıklarında kirpiklerini kırpma sayılarındaki değişimin gözlendiğini ifade eden Keser, kullanıcıların dakikada normalde 12, bilgisayar karşısında ise sadece 5 kez gözlerini kırptığının saptandığını bildirdi.

Bu araştırmada, herkesin bildiği 'freecell' adlı oyun sırasında da kırpma sayılarının araştırıldığını, bu oyunu oynayan kız öğrencilerin 10 dakika içinde normalde 120 olan kırpma sayılarının 105´e, erkek öğrencilerin ise 191´den 170´e düştüğünü belirten Keser, dikkat arttığında kırpma sayısında düşüş kaydedildiğini ifade etti.

Keser, kırpma sayılarının azalmasının gözde kuru göz yanması, batma ve sulanma gibi rahatsızlıklara neden olduğunu kaydetti.

Keser, bilgisayar karşısında gözlerin korunması için ekranın 45-70 santimetre uzakta oturulması, göz ile ekranın aynı hizada olması, aydınlatmaya dikkat edilmesi gerektiğini, ayrıca her 15 dakikada gözlerin sık kırpıştırılarak dinlendirilmesi, her saat başında ise bir süre çalışmaya ara verilmesi gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 22.05.2003
835
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.