Sağlık

Bilgisayara göz ucuyla bakın

Bilgisayara göz ucuyla bakın

Bilgisayar kullananların yüzde 90'ının gözle ilgili sağlık sorunları yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, acil olarak alınacak tedbirleri sıralıyor

Yaşamımıza iyice yerleşen bilgisayarlar, beraberinde bazı rahatsızlıkları da getiriyor. Uzmanlar, bilgisayar kullananların yüzde 90'ında Computer Vision Sendrome olarak bilinen "bilgisayar görmesi sendromu" yaşandığına dikkat çekiyor. Sendromun genelde gözlerde ağrı, sık göz kırpma, gözü ovuşturma isteği, bulanık görme gibi tanılarla başladığını ifade eden göz hastalıkları uzmanı Dr. Aydın Yuluğ. "Miyoplar genelde bilgisayar gibi yakın işleri yaparken zorlanmazken, hipermetroplar kolay yorulur. Astigmatlar ise gözde ağrıdan yakınabilir" dedi

Gözlerinizi dinlendirin

• Her 10 dakikada bir 10 saniye ekrandan uzağa doğru bakın ve en az 2 saatte bir dolaşarak gözlerinizin dinlenmesini sağlayın.

• Koyu renkli giysiler ekrandan yansımayı azaltacaktır. Perdelerle oda içindeki ışığı ayarlayın. Odadaki ışığı yüzde 50'ye indirin.

• Bilgisayar monitörü gözünüzden 50 - 60 santim uzaklıkta olsun.

• Mümkünse monitörün tepesinden bakın. Gözler 10 santim kadar aşağıya bakmalı.

• Monitörün ekranı üzerine yansımayı engelleyen bir filtre takın.

• Bilgisayar monitörünün tavandaki ışıklara 90 derece açı yapmasını sağlayın.
Yayın tarihi: 28.06.2002
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.