Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Bilgisayar gözü kurutuyor

Bilgisayar gözü kurutuyor

Bilgisayar ekranı karşısında uzun süre çalışan kişilerde göz kuruluğu tehlikesi ortaya çıkıyor.

Kızarma, kanlanma, göz yaşarması gibi belirtileri olan göz kuruluğu, okuma, çalışma veya araba kullanmada sorunlar oluşturabiliyor.

Yüzün en dikkat çekici organlarından biri olan gözlerimiz zaman zaman değişik sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bunlardan en sık rastlanılanın göz kuruluğu.

Göz kuruluğu özellikle bilgisayar karşısında iş yapan ve klimalı ortamlarda çalışan kişilerde ortaya çıkıyor.

Önlemenmesi mümkün

Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi'nden Op.Dr. Yeşim Tasalı, gözlerde kızarma, kanlanma ya da göz yaşarması ile ortaya çıkan ve gözlerin yeterince gözyaşı salgılayamaması durumu olan göz kuruluğunu önlemenin ve hafifletmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Gözyaşı salınımı ile göz yüzeyinin her zaman kaygan ve nemli tutulması gerektiğini söyleyen Tasalı, böylece hem görme kalitesinin arttığını, hem gözyaşının içerdiği doğal antibiyotik ile enfeksiyonlara karşı dayanıklılık sağladığını kaydediyor.

Göz kaybedilebilir

Gözyaşının acı, yaralanma ve duygusal durumlarda salındığını ve göz yüzeyinin durulmasına yardım ettiğini belirten Tasalı, "Devamlı ve refleks gözyaşları arasındaki dengeye, tatmin edici göz kırpma refleksi eklenince, gözler rahat, kaygan, nemli ve iyi korunur...

"Gözyaşını oluşturan bileşenlerin yeterli miktarda üretilmemesi ya da bir bileşenin eksik olması göz yüzeyi üzerinde kuru noktaların oluşmasına neden olur. Bu durumda da göz ile göz kapağı arasında sürekli bir sürtünme meydana gelir...

"Gözyaşı kuruluğunda, gözlerde sürekli bir yanma ve göz içine kum dolmuş hissi yaşanır. Gözler batar, kaşınır, şişer, kızarır, kolay enfekte olur. Hastalığın ileri aşamalarında korneadaki hasara bağlı olarak hasta gözünü kaybedebilir" dedi.

Sinyalleri nelerdir?

Göz kuruluğunun belirtileri arasında batma, göz içinde yabancı cisim hissi, çapaklanma, akıntı, kapakların birbirine yapışması, kızarıklık, kaşınma, yanma, devamlı veya aralıklı gözyaşı akıntısı, ışığa hassasiyet, gözlerde ağrı veya hassasiyet, göz kapağı iltihabı, gözlerde yorgunluk hissi sayılabilir.

Faktörler nelerdir?


Ortamın etkisi: Yüksek yerler, güneşli, kuru, rüzgarlı havalar, ısıtıcı ve klimalar gözyaşının buharlaşmasını artırır ve göz yüzeyini kurutur.

Göz kırpma: Gözyaşının göz yüzeyine yayılarak kayganlığının sağlanması göz kırpma ile sağlanır. Göz kırpma ile gözyaşı, kanallara doğru itilir, burun ve boğaza gider. Göz kırpmanın azaldığı bilgisayar kullanımı, televizyon izleme, kitap okuma gibi aktivitelerde kuruluk şikayetleri artar.

Yaşlanma: Gözyaşı üretimi yaşlanma ile azalır. 65 yaşında devamlı gözyaşı üretimi, 18 yaşına göre yüzde 60 azdır. Göz yüzeyini kaygan ve nemli tutmak için devamlı salınması gereken gözyaşı üretiminin azalması, refleks gözyaşının artmasına sebep olur ve sulanma meydana gelir.

Kontakt lens kullanımı: Gözyaşı buharlaşmasını çok artırabilir. Bu da tahriş, enfeksiyon, kontakt lens üzerinde daha fazla protein birikimi ve ağrıya sebep olabilir. Kuru gözde kontakt lens intoleransı sık görülür.

İlaçlar: Dekonjestanlar, antihistaminler, diüretikler, kalp ve ülser ilaçları, antidepresanlar göz kuruluğuna sebep olabilir.

Sebepleri nelerdir?

Çoğunlukla sebebi belli değildir. Kuru göz birlikte herhangi bir sistemik hastalık veya göz hastalığı bulunması şart değildir.

Bunun yanında, gözyaşı salınımı yapan gözyaşı bezinde doğuştan yetersizlik, gözyaşı bezinin iltihabı, birçok romatizmal hastalığın gözyaşı bezinin çalışmasını olumsuz olarak etkilemesi, (romatoid artrit, psöriyatik artrit, sarkoidoz gibi) kirpik diplerinde bulunan 'meibomius' bezlerinin iltihabı gibi durumlara bağlı olarak da kuru göz hastalığı ortaya çıkabilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Gözyaşı damlaları, gözyaşı drenajını engellenmesi, doğal gözyaşının takviyesini ve birikmesini sağlar. Bunun için damla ve jel preparatları kullanılmaktadır.

Özellikle şiddetli kuruluk durumlarında gözyaşını boşaltan kanalların tıkanması çeşitli yöntemlerle olabilir (tıkaç kullanılması, cerrahi yöntemler, koterizasyon).
Yayın tarihi: 01.01.1900
1284
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.