Sağlık

Beyninizi doğru kullanıyor musunuz?

Beyninizi doğru kullanıyor musunuz?

Vücudumuzun yüzde 98'ini yöneten beynimizi doğru kullanmıyoruz. Eğer kullanıyor olsaydık...

Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman beynimizi doğru kullanmadığımızı söylüyor ve ekliyor "Eğer kullanıyor olsaydık Britannica Ansiklopedisi'nin 500 katı bilgiye sahip olmamız gerekirdi." Mümin Sekman 'Beyin Kullanma Kılavuzu'nda aklımızı başımıza getirecek ipuçlarını veriyor.

Saksının bilimsel nedeni
Kulağa hiç hoş gelmese de anlama kıtlığı çeken arkadaşlarımıza 'çalıştır biraz saksıyı' dememizin bilimsel bir nedeni varmış. Çünkü sadece bedenimizin değil, ruhumuzun da uzaktan kumandası olan beynimizi doğru kullanmıyormuşuz. İspat bekliyorsunuz değil mi?

O halde şu örneği okuyun. Normal bir ömür süresince insan beyni 100 trilyon byte bilgiyi depolama kapasitesine sahipmiş. Ortalama bir yetişkin belleği ise Britannica Ansiklopedisi'nde olan bilginin 500 katı kadar bilgiyi saklayabiliyormuş. Şimdi kendimizi sınayalım!

Hafıza sorununuz varsa...
Hangimiz gerçekten Britannica kadar bilgiye sahip olduğumuzu iddia edebiliriz ki... Beyninizi doğru kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, işte size ipuçları. Hafızanızdan sürekli şikâyetçiyseniz, dikkatinizi toplarlayıp bir türlü konsantre olamıyorsanız, sık sık hatalı kararlar verip geçmişinizi 'keşke'lerle dolduruyorsanız ve okuma hızınız çok yavaşsa; siz de beynini nasıl çalıştıracağını bilmeyenler kervanındansınız demektir.

Yüzde 2 yüzde 98'i yönetiyor
Oysa insan vücudunun yüzde 2'si ağırlığına sahip olan beyin, geri kalan yüzde 98'i yönetiyor. Öğrenirken, düşünürken, konuşurken onu kullanıyoruz. 'Bu kadar görkemli bir güce sahip olan beynin daha bilinçli kullanılması gerekmez mi?' sorusuna cevap arayan Kişisel Gelişim Merkezi (KİGEM) dünyanın 65 ülkesinde binlerce kurum tarafından 13-19 Mart tarihlerinde kutlanan 'Beyin Haftası'nı Türkiye'de geçen yıldan beri kutlamaya başladı. Etkinlikler çerçevesinde üniversitelerde 10 bin adet 'Beyin Kullanma Kılavuzu' kitapçığı dağıtıldı ve 'Başarı beyinden gelir' konulu seminerler düzenlendi.

KİGEM kurucusu Mümin Sekman, amaçlarını, "İçimizdeki beyin gücüne dikkat çekmek, kamuoyunu 'beyni etkili kullanma2 hakkında bilinçlendirmek ve bir haftalığına da olsa herkesin beyinlerini daha iyi kullanmak üzerine kafa yormalarını sağlamak." olarak özetliyor.

Öncelikli hedeflerinin medya ve gönüllüler aracılığıyla, bireysel düzeyde beyin gücünü önemseme ve beyni doğru kullanma bilincini yaygınlaştırmak olduğunu ifade eden Sekman, "İkinci hedefimiz beyne değer veren, beyni kullanma sanatını vatandaşlarına öğretmeyi görevi sayan bir kamu politikası oluşturulmasını sağlamak." diye konuşuyor.

Yayın tarihi: 25.05.2007
1283
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.