Sağlık

Beynin gelişimi ileri yaşta da sürüyor

Beynin gelişimi ileri yaşta da sürüyor

Beynin bir bölümünden diğerine sinyaller gönderen beyaz madde, ortalama 48 yaşına kadar ön ve yan loblarda gelişmeye devam ediyor.

Beyin gelişiminin sanıldığı gibi ergenlikte durmadığı, 50 yaşına kadar devam ettiği belirtildi.

Beyin gelişimini ölçmek için 19-76 yaş arasındaki 70 erkek üzerinde manyetik rezonans yöntemini kullanarak araştırma yapan uzmanlar, beynin bir bölümünden diğerine sinyaller gönderen beyaz maddenin, ortalama 48 yaşına kadar ön ve yan loblarda gelişmeye devam ettiği saptadılar.

Bilim adamları, gri madde olarak da bilinen beyin korteksinin ise ergenliğin sonunda gelişiminin en yüksek aşamasına ulaştığı, daha sonra ileri yaşlara kadar inişe geçtiğini bildirdiler.

'Çoğu kişi, beynin gelişiminin yetişkinliğe geçildiğinde hatta çocukluk döneminde durduğunu düşündüğünü' şeklinde konuşan uzmanlar, insanların 40'ında ve 17'sinde aynı olmadığını kaydederek, bunun, zaman içinde kazanılan deneyimlerden çok insanların beyninin zaman içinde farklılaşmış olmasından kaynaklandığını belirttiler.

Uzmanlar ayrıca insan yaşamı süresince beyin yapılarının nasıl geliştiğini ve yıprandığını anlamanın, Alzheimer ve şizofreni gibi hastalıkları anlamada da hayati önemi olduğunu öne sürdüler.

Bilim adamları beyaz madde gelişiminin yetişkinlikte devam ettiği yönünde 1960'larda iddialar ortaya atıldığını, ancak bunların yalnızca otopsilerdeki bulgulara dayandığını söylüyor.
Yayın tarihi: 24.09.2001
583
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.