Sağlık

Beynimiz duyguları nasıl işleme koyuyor?

Beynimiz duyguları nasıl işleme koyuyor?

Bilim adamları beynin duygusal açıdan anlam taşıyan bilgileri nasıl işleme koyduğunu buldular. Beynin sadece sol yanının, duygusal mesajların tam olarak ne anlama geldiğini çözmekle yükümlü olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte, beynin sağ yarıküresi mesajın nasıl bir tonda iletildiğinin değerlendirilmesinde rol oynuyor.

Elde edilen bulgular kanın beyin dokularına ne hızda gittiğinin ölçülmesine dayanıyor.
Kan dolaşımının daha yoğun olması beynin o bölümündeki hücrelerde daha fazla etkinliğin gerçekleştiğine işaret ediyor. Belçika'daki Ghent Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, kafatasının içindeki kan akışının ultrasonografi yoluyla saptanmasına dayalı bir teknik sayesinde, beynin sol ve orta sağ bölmelerinde bulunan atardamarlardaki kan akışını ölçtüler.
Deneye katılan gönüllülerden sözlerin asıl anlamına ya da dile getiriliş tarzının kendilerinde uyandırdığı duyguya odaklanmaları istendi.

Araştırma başkanı Prof. Guy Vingerhoets 'Görünüşe bakılırsa, beynimiz sözlü bir mesajın duygusal açıdan 'ne' ifade ettiğini ve bu mesajın 'nasıl' ifade edildiğini işleme koyarken farklı şekilde çalışıyor.' diye konuştu.
Yayın tarihi: 13.01.2003
891
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.