Sağlık

Beyne 'doydum' mesajını gönderen hormon bulundu

Beyne 'doydum' mesajını gönderen hormon bulundu

Bilimadamları beyne ''doydum'' mesajını taşıyan, böylece tokluk duygusuna yol açan bir hormon belirlediler. Pankreasta bulunan ve 'PYY' diye anılan tokluk hormonu sayesinde yeni zayıflama ilaçları geliştirilebileceği söyleniyor.

PANKREASTA bulunan ve şimdiye kadar tam olarak ne işe yaradığı bilinmeyen bir hormonun iştahı bastırmakta önemli rol oynadığı belirlendi. Sözkonusu hormon, beyne ''doydum'' mesajı yollayarak, yemeğe son verilmesi için devreye giriyor.

Bir ilaç şirketi bu hormonu alır da bundan bir hap üretirse, belki de bir daha asla kalori saymaya, iradeyle savaşmaya gerek kalmayacak. Yemekten önce bir adet bu haptan alındığında mide ''Hayır teşekkür ederim. Bu kadar yeterli'' diye beyine mesaj yollayacak.

Hormonun bilimsel adı, ''PYY3-36'' ya da kısaca ''PYY''. Londra'daki Hammersmith Hastanesi endokrinoloji uzmanı Dr. Stephen Bloom, ''Yemekten önce bu hormondan verildiğinde sözkonusu kişinin iştahı azalıyor. PYY bir öğün sonrasında kendinizi daha az aç hissetmenizi sağlıyor'' diyor.

Araştırmayla ilgili sonuçlar geçen hafta ''Nature'' bilim dergisinde yayınlandı. Londra'da bir düzine gönüllüye günün çeşitli zamanlarında hormon ya da etkin madde içermeyen placebo verildi. Sonra gönüllüler Hint yemeklerinin bulunduğu bir açık büfeye götürüldüler ve istedikleri kadar yemeleri istendi. PYY enjekte edilen gönüllülerin, diğerlerine göre 1/3 oranında daha az kalori aldıkları anlaşıldı.

Ancak laboratuvar koşullarında böyle bir araştırma yapmakla şişmanlığa karşı etkin ve güvenilir bir ilaç geliştirmek farklı şeyler. Kimse sadece daha az miktarda tandır kebabı tüketmek için acılı bir iğne enjeksiyonuna katlanmak istemez. PYY basit bir hapa dönüştürüldüğünde ise mide asitleri tarafından kısa sürede etkisiz hale getirilebilir. Ayrıca vücudun diğer biyolojik salgıları kısa sürede PYY takviyesini etkisiz kılabilir.

ACIKINCA NE OLUYOR
1990'lı yıllarda da bilim adamları, leptin diye bir hormon belirlemişti. Leptin hormonunun azlığı farelerde şişmanlığa yol açıyordu. Amgen şirketi onlarca milyon dolar ödeyerek bu keşfin patentini aldı. Ancak daha sonra şişman insanlar ve tabiİ ki şişman farelerde de leptin hormonunun bulunduğu ortaya çıktı.

Aslında PYY de mucizevi bir hormon değil. Sadece açlık-tokluk sisteminin nasıl işlediğinin anlaşılmasını kolaylaştıracak bir vücut salgısı. İnsan acıktığında bir takım hormonlar devreye girerek beyni gıda takviyesi gerektiği konusunda uyarıyor. İşte PYY bunlardan sadece biri. Nature Dergisi'nde yayınlanan makalenin yazarlarından biri olan Oregon Ulusal Primat Merkezi'nden Michael Cowley, ''Bu konuda bizim bildiğimiz en az bir düzine sinyal var'' diyor.

Bu biyolojik trafik lambalarından bazısı kısa sürede, yemeğin başlama ve bitme aralığında etkili oluyor. Leptin ise beyine uzun vadede vücutta ne miktarda yağ dokusu olduğunu algılaması konusunda yardımcı oluyor. PYY'nin ise orta vadeli bir hormon olduğu ve iki öğün arasında iştahı bastırarak, açlığı giderdiği sanılıyor.

İŞTAH HAPI DA ÜRETİLEBİLİR
Bu hormonların birbirleri ile etkileşim halinde olması açlık-tokluk sistemine karmaşık bir hale getiriyor. Sözkonusu hormonlardan birinin seviyesi düştüğünde diğerleri açığı kapatmak için devreye girdiğinden denge alt üst oluyor. Nöroloji uzmanlarına göre sindirim sistemiyle ilgili bu hormonların çoğu beynin, açlık, susuzluk, uyku ve seks gibi temel güdülerini kontrol eden hipatalamus bölümünde etkili oluyor. PYY'nin zayıflama ilacı olarak geliştirilmesi başarısızlıkla sonuçlansa bile kanser ve AIDS hastalarında iştah açısı bir rol üstlenebileceğine işaret ediliyor.

ZAYIFLAMA KOMBİNASYONU
Her koşulda bu konuda daha fazla araştırılma yapılması gerekiyor. Bloom ve arkadaşlarının araştırmasına katılan gönüllüler, sağlıklı ve ortalama kiloya sahip insanlardı. Şimdi ise normalin biraz üstünde ve normalin altında iki ayrı grup arasında ''PYY'' deneyi tekrarlanacak.

Uzmanlar, gelecekte şişmanlamak ve daha sonra kilonun korunması için ilaç kombinasyonlarının devreye girebileceğini belirtiyorlar. Seattle'daki Washington Üniversitesi endokrinoloji uzmanı Michael Schwartz, uzmanların PYY'i bir ilaca dönüştürmeye çalıştığını belirtiyor. Diyelim ki bu ilaç gerçek olduğunda hastalar toplam ağırlıklarının % 5 ile % 8'i oranında zayıflayabilecek. Tam bu sırada uzun vadede kilo kontrolü sağlayan leptin ve insülin hormonları düşmeye başlayacak, kısa vadede etkili olan ghrelin hormonu ise yükseklemeye başlayarak açlığı artıracak. Schwartz, ''Bu durumda vücudunuz ilacın etkisiyle mücadele ediyor olacak. Sonuçta, istediğiniz hedefe ulaşmak için iki ya da üç ilaç daha almanız gerekecek'' diyor.

Obezite ve şişmanlığı giderecek ilaçlar için bilim adamları, zamana karşı yarışıyor. Çünkü dünya nüfusu giderek şişmanlarken, kiloları kolayca eriten zararsız ilaçlar geliştirebilen ilaç şirketleri, milyarlarca dolarlık dev bir pastadan kocaman bir pay koparmayı başarabilecekler.Yayın tarihi: 15.08.2002
912
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.