Sağlık

Beyindeki sinsi düşman: Anevrizma

Beyindeki sinsi düşman: Anevrizma

Yakın zamana kadan pek çok kişinin varlığından bile haberdar olmadığı bir rahatsızlık, anevrizma. Oldukça sinsi bir şekilde seyreden bu rahatsızlık bir anda ortaya çıkıyor...

Baş ağrısı çoğu kimse tarafından fazla önemsenmeyen, mevsim değişikliklerine, stres ve yorgunluk gibi faktörlere ya da nezle ve soğukalgınlığı gibi rahatsızlıklara bağlanan bir problem. ancak bağ ağrısını küçümsemek doğru değil çünkü başağrısı bazen ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabiliyor.

Bir damarın belli bir noktada toplanarak anormal bir şekilde genişlemesi, anevrizma olarak adlandırılıyor. Kendini bağağrısı ile gösteren bu hastalık, kişiyi ölüme kadar götürebiliyor.

Anevrizmanın tesbitinde MR ve tomografi kesin sonuç vermediği için ayrıca beyin anjiyosu yaptırılması gerekir. Hastalığın en çarpıcı özelliği ani olarak ortaya çıkan başağrısıdır. Bununla birlikte genellikle bulantı ve kusma da görülebilir. Anevrizmanın yırtıldığı anda, tam veya kısmi bilinç bozulması görülebilir. Bu durum bir - iki saat sürdüğü gibi, birkaç gün de sürebilir.

Günümüzde anevrizma tedavisinde, gelişen mikrocerrahi yönemleri sayesinde büyük ilerlemeler kaydedildiği söylenebilir. anevrizmada erken teşhis hayati önem taşır.
Yayın tarihi: 13.02.2003
898
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.