Sağlık

Beyindeki civa miktarı "Otizm"i belirleyen bir faktör mü?

Beyindeki civa miktarı "Otizm"i belirleyen bir faktör mü?

Amerika'daki araştırmacılar insanlarla iletişim kurma ve sosyalleşmede gelişim bozukluğuna neden olan otizm hastalığına yakalanan bebeklerin saçındaki civa miktarını incelediler ve ilginç bir sonuca vardılar.

"New Scientist" dergisinde çıkan yazıya göre otistik çocukların saçındaki civa miktarı otistik olmayanlara göre çok düşük. Araştırmacılar buna otistik çocukların bu metalleri rahat atamadıkları için vücutlarının civa gibi metallerden yararlanamamasının neden olduğunu belirttiler. Otistik çocukların vücutları beynin gelişimi için gerekli olan demir ve bakır gibi metallerden de tam anlamıyla faydalanamıyor.

Uzmanlar saçtaki civa miktarıyla otizm arasında bir bağ olup olmadığı konusunda tartışmalara devam ediyor. Bazıları bu bağın kesinlikle varolduğunu söylemek için konuyla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylerken yapılan son araştırmayı yöneten Louisana'dan Dr. Amy Holmes gibi ikisi arasında nedensel bir bağ olduğunu savunanlar da mevcut.

Dr. Holmes 94 otistik ve 45 normal çocuğun saçlarındaki civa miktarını ölçtü ve şu sonuca vardı: Saçlarındaki civa düzeyi az olan çocukların otistik olma ihtimali o kadar yüksek.
Yayın tarihi: 21.06.2003
1133
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.