Sağlık

Beyin krizi dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada

Beyin krizi dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gazi Özdemir, kişiyi sakat bırakma riski bulunan beyin krizinin önemli bir hastalık olduğunu, Türkiye'de her yıl 125 bin kişinin beyin krizi nedeniyle hastalandığını anlattı.

Ulusal Beyin Damar Hastalıkları Kongresi nedeniyle Çeşme'de bulunan Prof. Dr. Gazi Özdemir, dünyada ölüm nedenleri arasında kalp krizinden sonra beyin krizinin geldiğini söyledi.

Dünyadaki ölüm nedenleri arasında kalp krizinden sonra beyin krizinin geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Özdemir, şöyle konuştu: "Beyin krizi, beyinde bir damarın tıkanması ya da beyindeki bir damarın patlaması ve kanamasıyla ortaya çıkar. Beyin krizi hangi şekilde meydana gelirse gelsin burada önemli olan nokta tansiyon yüksekliğidir. Bu yüzden mücadele edeceğimiz hastalık yüksek tansiyondur. Bunun da ilk şartı şişmanlığı yok etmektir."

Özdemir, beyin krizinde şişmanlık, kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, hareketsizlik, sigara ve alkol kullanımı ile kızartma yemenin etkili olduğunu belirtti.

Yayın tarihi: 01.05.2004
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.