Sağlık

Beyin krizi can alıyor

Beyin krizi can alıyor

Ülkemizde baş ağrısından sonra en fazla görülen beyin hastalığının ''beyin krizi'' olduğu belirtiyor. Üstelik ölüm nedenleri arasında kalp krizinden sonra ikinci sırada geliyor...

Beyin krizi, beyinde temiz veya kirli kan taşıyan bir damarın beyne gelen bir pıhtı veya damar sertliği parçacığı ile tıkanması veya bir damarın ileri derecede büzüşmesi sonucu oluşan beynin kansız, dolayısıyla oksijensiz ve besleyici maddelerden mahrum kalması (beyin infarktüsü) veya beyinde kanama olmasına ve beyin hücrelerinin, damar dışına çıkmış olan kanın kitlesel etkisi sonucu fonksiyon yapamaz duruma gelmesidir.

Beyin infarktüsü aniden oluşabildiği gibi, bazen birkaç saat veya birkaç gün içinde yavaş, kanama ise çoğunlukla aniden gelişir. Beyin kanaması ya da beyinde bir damarın tıkanması sonucu oluşan beyin krizi hastalığı, kişiyi sakat bırakmada ise ilk sırada yer alıyor.

Beyin krizinin nedenlerinin yüzde 70'ini yüksek tansiyon oluşturuyor. 65 yaşın üstünde olmak, kalp ve şeker hastalığı, damar sertliği, anevrizma (damar balonu), ailede beyin krizi olması, horlama, fazla sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, yüksek kolesterol, kan koyuluğu, hareketsiz bir yaşam şekli, menopoz ve şişmanlık gibi risk faktörleri önem taşıyor.

Stres ve telaştan uzak durulması, yürüyüş ve egzersiz yapılması, bol sebze, salata, meyve, bitkisel yağ ve az tuzlu yemeklerin tercih edilmesi beyin krizini önlüyor.

Vücudun bir yarısında uyuşma, karıncalanma kuvvet azalması veya kaybı; bir veya iki gözde ani görme bulanması veya kaybı; konuşma veya anlamada duraklamalar veya kaybolma; bilincin, koordinasyonun veya denge halinin ani bozulması, şiddetli sersemlik, düşme halleri; nedensiz ve aniden ortaya çıkan ve hayatınızda gördüğünüz en şiddetli baş ağrısı; diğer bulgularla birlikte şiddetli bulantı veya kusma, beyin krizini düşündürüyor. Bu şikayetlerle karşılaşan hastanın vakit kaybetmeden acil servise götürülmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 15.02.2003
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.