Sağlık

Beyaz önlüklüler g(ö)revde

Beyaz önlüklüler g(ö)revde

Sağlık çalışanları bir gün süreyle iş bıraktılar. Hastanelerde acil vakalar dışında poliklinik hizmeti verilmiyor.

Sağlık çalışanları, "nitelikli hizmet, insanca yaşanabilir, herkesin ücretsiz yararlanabildiği bir sağlık hizmeti" için acil servisler dışında, Türkiye genelinde bir gün sürecek iş bırakma eylemini başlattı.

Sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemine, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi çalışanlar da katılıyor. Acil servisler dışında tüm birimlerde yürütülecek iş bırakma eylemi için belirlenen kurallara göre, tüm hekimler, her yaştaki acil hastalar ve çocukların tıbbi zarar görmemeleri için özel önem gösterecek. Bu amaçla, birinci basamak sağlık hizmeti sunan birimler dahil, acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacak. Acil servisler, eylem süresince polikliniklerde görevli hekimlerce takviye edilecek.

Çocukların, hamilelerin, diyaliz hastalarının, yoğun bakım hastalarının ve kanserli hastaların acil olmasa bile her türlü tıbbi tedavisi aksatılmadan sürdürülecek. Servislerde yatarak tedavi gören hastaların her türlü tıbbi işleminin aksatılmadan yürütülmesini sağlayabilecek sayıda sağlık personeli, mesai dışı sürelerde olduğu gibi servislerde hazır bulunacak. Hastane bahçesi ve binasında hastaların üzüntülerine hürmet etmeyen; davul, zurna çalınması, halay çekilmesi gibi davranışlarda bulunulmamasına özen gösterilecek.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları üzerlerinde "G(ö)revdeyiz", "Eşit işe eşit ücret" yazılı önlükler giydiler. Sağlık çalışanları hastane girişinde hastaneye gelen hasta ve yakınlarına "Biz hekimler ücretimiz , iş güvencemiz ve sağlık hakkı için görevdeyiz", "Ücretsiz , eşit, ulaşılabilir sağlık mümkündür. Nüfus cüzdanınızla ücretsiz sağlık hizmeti talep ediniz" yazılı broşürler dağıtıyorlar.

Sağlık çalışanları, özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla Türkiye genelinde gerçekleştirdikleri "Beyaz Uyarı" eylemi çerçevesinde 22 Kasım 2000'de yarım gün, 5 Kasım 2003'te de Türkiye genelinde tam gün iş bırakmıştı
Yayın tarihi: 24.12.2003
843
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.