Sağlık

Beta-karoten hapları kanserden korumuyor

Beta-karoten hapları kanserden korumuyor

Avustralyalı bilim adamları, beta-karoten haplarının, güneş ışınlarının neden olabileceği cilt kanserinden korumadığını belirttiler.

Archives of Dermatology dergisinde yayımlanan habere göre, Queensland´deki Tıbbi Araştırma Enstitüsü´nde görevli bilim adamı Steven Darlington ve ekibi, 1621 yetişkini 4 yıl süreyle izlediler.

Araştırma çerçevesinde, katılımcıların bir kısmı her gün düzenli olarak güneş kremi sürdü. Diğer grup ise güneş kremini düzensiz aralıklarla kullandı.

Bilim adamları, düzenli güneş kremi süren katılımcılarda, ciltte kırmızı bir zemin üzerinde sert ve pul pul olmuş bir yüzey olarak görülen ve uzun süre tedavi edilmediği zaman kansere dönüşme riski bulunan solar keratozun, ara sıra güneş kremi süren kişilere göre çok daha az geliştiğini tespit ettiler.

Deneklerin bir kısmına beta-karoten hapı, bir kısmına da placebo (etkisi olmayan hap) veren bilim adamları, her iki grupta da eşit oranda solar keratoz oluştuğunu kaydettiler.
Yayın tarihi: 24.04.2003
1061
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.