Sağlık

Beslenmenizde Potasyum oranına dikkat edin

Beslenmenizde Potasyum oranına dikkat edin

St.Paul,MN-Amerikan Nöroloji Akademisi'nin bilimsel yayın organı olan Neurology'nin 13 Ağustos sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre beslenmelerinde düşük düzeyde potasyuma yer veren insanlarda kalp krizi riski daha yüksek olabilir.

Gözlem yöntemini kullanıldığı araştırmaya, araştırma başladığında kalp krizi geçirmemiş olan 65 yaşın üzerindeki 5.600 kadın ve erkeğin katıldı.Katılımcıların dört ila sekiz yıl boyunca meydana gelen kalp krizlerinin sayısı ve türünü kaydetmeleri izlendi.

Beslenmelerinde en düşük düzeyde potasyuma yer veren kişilerin kalp krizi geçirme riski beslenmelerinde en yüksek oranda potasyuma yer veren kişilerden 1.5 kat daha fazlaydı.Düşük potasyum alımı günde 2.4 gr.dan daha az olarak tanımlandı, yüksek alım da günde dört gramdan fazlaydı.

Araştırmacılar bu sonuçların doğrulanması ve beslenmedeki potasyum miktarının artırılmasının kalp krizini önleyip önlemediğinin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini dile getiriyorlar.

Düşük Potasyum Alımı Kalp Krizini Riskini Artırabilir

Diğer araştırmalar beslenmede potasyum oranının düşük olmasının kalp krizi yüzünden ölüm riskinin daha yüksek olmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Araştırma vücuttaki su miktarını azaltabilen ve potasyumu vücuttan silebilen yaygın bir ilaç olan diüretikleri kullanan insanları da inceledi.Diüretikler yüksek kan basıncı, damar tıkanmasına bağlı kalp yetmezliği ve bağırsak hastalıkları gibi durumların da tedavisinde kullanılmaktadır.

Hawai, Honolulu'daki The Queen's Medical Center Neuroscience Institute'te nörolog olan araştırma yazarı 'Deborah M. Green Diüretiklerin yüksek kan basıncını denetim altına alarak kalp krizini önleyebileceği açıktır ancak öncelikle potasyum düzeyleri üzerindeki etkilerinin kriz riskini etkileyip etkilemediğine bakmak istedik.'açıklamasını yaptı.

Araştırma, diüretik ilaç kullanan kişilerden kanlarındaki potasyum düzeyi en düşük olanların kalp krizi geçirme riskinin kanlarındaki potasyum düzeyi en yüksek olanlara göre 2.5 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Green sonuçların diüretiklerin aşırı yüksek düzeyde kalp krizi riski meydana getirdiği anlamına gelmediğini vurguladı.'Sorun diüretiklerin yeterli potasyum alımıyla daha da etkili hale gelip gelmeyeceğidir.'diye ekledi.
Tuscon'daki University of Arizona Health Science Center'da kalp krizi uzmanı olan nörolog Dr.Bruce Coull'la birlikte araştırmaya eşlik eden bir makale yazan New York The Mount Sinai School of Medicine'da nörolog olan Steven R.Levine'e göre, bu sorun şeker hastalığı, ve sigara içilmesi gibi kalp krizine yol açan diğer risk faktörlerini bulunduran insanlar için özellikle önemli olabilir.

'Diğer risklere eklenen hafif bir risk artışının bile büyük etkisi olabilir.'diye ekleyen Levine 'Ama sonuç olarak, bu olası yan etkiye rağmen, kanıtlar düşük dozdaki diüretiklerin hem kanser hem de kalp hastalıklarının önlenmesinde son derece etkili kan basıncını düşürücü bir terapi olduğunu göstermektedir.'dedi.
18.000'den fazla nörolog ve sinirbilim uzmanının birleştiği bir dernek olan American Nöroloji Akdemisi (The American Academy of Neurology) hasta bakımını araştırmalar yoluyla iyileştirmeye kendini adamış.
Yayın tarihi: 30.08.2002
1101
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.