Sağlık

Besin zehirlenmelerine dikkat!

Besin zehirlenmelerine dikkat!

Yaz ayları sıcaklarla birlikte besin zehirlenmelerini de beraberinde getiriyor.

Memorial Hastanesi Dahiliye Bölümünden Doç. Dr. Mesut Başak besin zehirlenmelerinin bu aylarda neden arttığını ve korunma yollarını anlattı.

Yaz aylarında, besinlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılırken soğuk zincirinin çoğu zaman kırıldığını belirten Doç.Dr. Mesut Başak şöyle devam etti: "Soğuk zinciri kırılırsa mikroplar daha hızlı üremeye başlar. Mikropların sayısı arttıkça hastalık yapma riski de artıyor. Besinlerle buluşan en önemli hastalıklar: Tifo, Dizanteri, Kolera, Brucella ile bazı Salmonella ve E.Coli türleriyle oluşan Gastro Enterit'lerdir. Bu mikroplar kendini, ishal, kusma ve bazen de yüksek ateş gibi belirtilerle gösterirler."

Yediklerinize dikkat edin!

İyi yıkanmayan sebze ve meyvelerin tüketilmesinin, temiz olmayan suların kullanılmasının, açıkta satılan gıdaların tüketilmesinin, buzdolabı dışında pişmiş yemeklerin bekletilmesinin besin içinde toksin ve bakteri oluşumuna neden olduğunu belirten Doç. Dr. Mesut Başak şunları söyledi: "Bu besinlerin vücuda alınması ise ishal ve besin zehirlenmelerine yol açmaktadır. Besin zehirlenmelerinden korunmak için; yiyecekleri buzdolabında belirli ısı derecelerinde saklamaya özen gösterilmelidir, sebze ve meyveler bol akan su altında yıkanmalıdır, dışarıdan açıkta satılan gıdalar alınmamalıdır, besin satın alınırken son kullanma tarihleri kontrol edilmelidir, alınan besinler taze ve kısa sürede tüketilmelidir. Ayrıca elde hazırlandığı için hijyen konusunda özel önem gerektiren ve iç sıcaklıkları zararlı mikropların ölmesini sağlayacak kadar yükselmeyen ızgara köftelerden; havasız ortamda mikropların toksin üretme riski olması nedeniyle bütün olarak çevrilmiş tavuktan; pastörize edilmemiş sütten, vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durulmalıdır. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar da hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gıdalardandır. Çiğ yumurtadan yapılan mayonez; marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında riskli olabiliyor."

En güvenilir yiyecek yoğurt

Her mevsim en güvenilir yiyeceğin yoğurt olduğunu belirten Doç.Dr. Başak, yaz aylarında ızgara et yerine haşlanmış et yemeklerini ve zeytinyağlı yiyecekleri tavsiye etti.
Yayın tarihi: 01.07.2005
683
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.