Sağlık

Beni bu havalar mahvetti

Beni bu havalar mahvetti

Vücudun fiziksel ve ruhsal yapısını yakından etkileyen mevsim değişiklikleri, kadınları daha fazla etkiliyor.

Bu aylarda yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi şikayetlerin artığını belirten uzmanlar, spor ve sağlıklı beslenme öneriyor.

Kadınların bu dönemden erkeklere oranla daha fazla etkilendiğini belirten Memorial Hastanesi Suadiye Polikliniği İç Hastalıkları Bölümünden Uzm.Dr. Soner Dileklen, güneşin ve sıcak havanın etkisini yitirmesiyle şikayetlerin arttığını anlattı:

"Sonbahar mevsimi insanlara birkaç yönden etki ediyor. Bunlardan ilki termal etkidir. Bu etki ısı değişimleri ve nem oranlarında ani azalmalar nedeniyle yaşanıyor. İkinci etki ise psikolojik etkidir.

Güneş ve ısı insana mutlulukla huzur veriyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabiliyor. Böylece son baharın gelişiyle birlikte kişilerde; halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetler artıyor.

Kadınların psikolojik ve hormonel dengeleri erkeklere göre daha hassas olduğu için kadınlar bu dönemlerden erkeklere oranla daha fazla etkileniyor."

Soğuk ülkelerde intihar oranları artıyor

Hava değişimlerinin fizyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik değişimlere de yol açtığını belirten Uzm.Dr. Dileklen, soğuk havalarda intihar vakalarının arttığını da belirtti:

"Kuzey ülkelerde kış ayları soğuk ve karanlık geçer. Ülke insanlarında depresyona girme oranları diğer ülkere göre daha fazladır. Bu ülkelerde intihara eğilim oranı daha çoktur. Oysa Güney ve Akdeniz ülkelerinde bu orana daha az rastlanmaktadır."

Depresyon, halsizlik ve yorgunluğun ilacı: Spor

Mevsim değişikliğine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin geçiştirilmemesi gerektiğini belirten Uzm.Dr. Soner Dileklen, sporun depresyon ve halsizlik için en iyi ilaç olduğunu da anlattı:

"Yorgunluk, halsizlik ve depresyon şikayetleri olan kişilerde konsantrasyonu artırıcı ve motivasyonu güçlendirici spor faaliyetlerine ve hobilere önem verilmesi büyük fayda sağlayacaktır.

Genellikle hafif sporlara balık tutma, avcılık, yürüyüş gibi faaliyetlere öncelik verilmelidir. Bu tür rahatsızlıkların kronikleşmesi beklenen bir durum değildir. Ancak depresyon geçiştirilemezse ilerleyebilir ve tedavisi güçleşebilir.

Bu nedenle gerekli görüldüğü durumlarda bir uzmandan yardım istenmelidir. Bu mevsimde ortaya çıkan mide rahatsızlıklarının ilaçla tedavisi gereklidir. Aynı zamanda bu dönemde bağışıklık sisteminin bozulması nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları sık sık görülmektedir.

Bu yüzden bu aylarda özellikle vitamin takviyesi yapılmalıdır. Vücut su ve elektrolit dengesi ani ısı ve nem değişikliklerinden çok kolay etkilenir. Sıcağın ve nemin yoğun yaşandığı yaz aylarından soğuk ve yağışlı sonbahar aylarına geçişte vucut sıvı dengesi de değişime uğrar.

Özellikle giyim tarzına bu mevsim değişiklerinde dikkat edilmeli, mevsime göre giyinmeye özen gösterilmelidir."

Beslenmeye dikkat

Uzm.Dr. Dileklen, beslenmeye mevsim geçişlerinde daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini de belirtti:

"Beslenme her mevsim dengeli ve düzenli yapılmalıdır. Bahar aylarında ise vücudun yaşadığı ani değişiklikler nedeniyle dışarıdan takviye gıdalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınmasına dikkat edilmelidir. Yine aynı aylarda kafein ve alkolden uzak durulmalı, ada çayı, gingseng ve melisa çayı sıkça tüketilmelidir."
Yayın tarihi: 24.09.2005
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.