Sağlık

'Beni bu havalar mahvetti...'

'Beni bu havalar mahvetti...'

Havaların ısınmasıyla birlikte metabolizmada oluşan değişiklikler, kendimizi yorgun, halsiz ve mutsuz hissetmemize sebep oluyor.

Bahar, en riskli mevsimlerden! Doğadaki değişimi tüm güzelliği ile yaşıyor da olabilirsin, bahardan bir tokat yiyip karamsar, halsiz bir kıza da dönüşebilirsin. O yüzden yapman gerekenleri iyi bilmelisin!

Hava sıcaklıkları değiştikçe, vücudumuzun dengesi de değişiyor, bu yüzden olumsuz birçok şey yaşıyoruz. Hava kirliliği, trafik, sanayi atıkları ve bahar mevsiminde havadaki elektrik yükünün daha da arttığını hesaba katarsak, durumumuzun böyle olması kaçınılmaz. Üstelik saman nezlesi, hapşırma, öksürük gibi şikayetler de bu geçiş mevsiminin bir başka özelliği.

Mutlu olmak için, bunlardan kurtulup kendini pozitif enerjiyle dolduracak bir şeyler yapman gerektiğine göre, hemen işe koyulmalısın!

Uyku
Kendini zinde hissetmen için, en az yedi saat sürecek, sağlıklı ve düzenli bir uyku çok önemli. Her zaman alışılagelmiş uyku ritminde kesinlikle ani bir değişiklik yapmamalısın. Ayrıca rahat bir uyku için, günlük bütün stresleri unutarak yatağa girmelisin. Odanın havalandırma ve aydınlatmasına dikkat etmeyi de unutma! Temiz ve havadar bir odada uyursan, sabah zinde bir şekilde uyanırsın. Tatlı rüyalar:)

Görüntü
Aynaya şöyle bir bak. Ne görüyorsun? Kendini yenilemenin zamanı gelmiş mi? Eğer cevabın evet ise, hayatına ve görünümüne özen göstermelisin. Baharda nasıl ki çiçekler açıyor, etraf yeşilleniyor, sen de doğanın sesine kulak ver ve kendini yenile. Hemen gardırobuna göz at; kışlık kıyafetlerini paketle ve kaldır. Yeni sezonda giyebileceklerini gözden geçir, ihtiyaçların için bir liste yap, sonra da doğruca alışverişe çık!

Beslenme
Yeme içmene çok dikkat etmelisin. Yemek saatlerin mutlaka düzenli olmalı, öğün atlamamalısın. Bilinçli bir Heygirl Kızı olarak güne kahvaltısız başlamaman gerektiğini zaten biliyorsun. Bu, gün boyunca enerji dolu ve zinde olman için ilk adım. Eğer illa ki "kahvaltı yapamam" diyorsan, beş dakikada hazırlayacağın sütlü mısır gevreği, gerekli vitamin ve kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

Yayın tarihi: 21.05.2007
1602
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.