Sağlık

'Ben' ihmale gelmez

'Ben' ihmale gelmez

Vücuttaki benlerin sayısı ve çapı kanser riski açısından önem taşıyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Cavit Çöl, vücuttaki benlerin sayısının ve çapının kanser riski açısından önem taşıdığını belirterek, "Benlerin çapı büyüyüp, sayısı arttıkça, kanserleşme riski de yükselir" dedi.

Vücudunda çapı iki milimetreden büyük olan ben sayısı 50'den fazla, veya çapı beş milimetreden büyük olan ben sayısı üçten fazla olan kişilerde, kanser riskinin arttığını söyleyen Doç. Dr. Çöl, "Bu kişilerin, benlerini düzenli aralıklarla kontrol ettirmeleri gerekiyor. Benlerin çapının büyümesi, asimetri ve kenar düzensizliği ve renk değişikliği olması kanserleşme riski açısından önemli özellikler" dedi.

Halk arasında, benleri aldırmanın zararlı olduğu yönünde varolan inanışın yanlış olduğunu da belirten Doç.Dr. Çöl, "Vücudunda şüpheli görülen benleri bulunan kişilerin, doktora başvurup bu benleri aldırmaları ve patolojik inceleme yaptırmalarında yarar var. Benlerin kanser riski taşıdığı unutulmamalı" dedi.
Yayın tarihi: 20.02.2006
929
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.