Sağlık

Belin ağrısı sinyal veriyorsa..

Belin ağrısı sinyal veriyorsa..

Beliniz ağrıyorsa dikkat. Bu ağrı size bedeninizde bir şeylerin iyi gitmediği sinyalini veriyor. Bu durumda mutlaka bir uzmanla görüşmeli.. Ağrıyı çekenlerin bir program dahilinde ağrıyla savaşmaları gerekiyor. Bu alanda uzmanlaşmış doktorlar hastalıkla savaşmayı bayağı ciddiye alıp, bir de bunun okulunu da kurmuşlar.

Maltepe'deki Göksoy Hastanesi bünyesinde kurulu olan Bel Okulu'na gelen hastalar da ağrıyla savaşmak için örgütlü tavır alıyor ve burada uzmanların kendilerine öğrettikleri uygulamaları harf harfine yerine getiriyorlar.. Her cumartesi bu mekanda bazı etkinlikler söz konusu.

Egzersiz şart
Hastanenin kurucusu Turgut Göksoy, "Bel Okulu" programlarına hayli ilgi olduğunu söylüyor. Ona göre, bu hastalığa aday meslek mensupları da var. Onlardan şöyle söz ediyor; "Bu hastalığı geçirmeye aday bazı meslek grupları var. Ayakta devamlı durmak zorunda kalanlar, devamlı oturmak zorunda kalanlar.." Peki çözüm olarak neler öneriyorlar ve uygulamayı nasıl gerçekleştiriyorlar. Van 100. Yıl Üniversitesi'nde bulunduğu yıllarda asistanlara bu hastalıkla ilgili olarak tezler yaptırmış olan Göksoy, Bel Okulu'ndaki programların bilimsel esaslara uygun hazırlandığını anlatıyor: "Bunların o tür problemlerden uzaklaşmaları için biz onlara belle ilgili genel bilgilerin yanı sıra, günlük yaşamda bel için nelere dikkat edilmesi gerektiğini, hangi egzersizlerin kendisi için iyi olacağını, hangi günlük yaşam hareketinin yanlış olacağını anlatıyor ve bunları uygulamalı olarak da gösteren bir dizi egzersizler ve hareketler yaptırıyoruz."

Bel okulu dünyada, gelişmiş ülkelerde, özellikle endrüstriyel toplumlarda var. Çünkü işçi sağlığını düşünme sorumluluğunu duyan ülkeler buna önem veriyor. Devamlı ayakta duran veya devamlı oturan ya da ağır kaldırmak zorunda kalan işçilerin belle ilgili problemleri çok sık yaşıyorlar. Sonuç olarak sakat kalma riski de bulunuyor. Bu tip sakatlıklara engel olmak adına bu çerçevede eğitim programları yapılıyor. Türkiye'de bel okulu bazı üniversite hastanelerinde mevcut.

Sürekli ayakta duranlarda ve oturanlarda risk
Bel okulu programlarına sadece hastaların değil doktorların da ihtiyacı olduğunu düşünüyor Profesör Göksoy; "Özellikle tüm gününü ayakta geçirmek zorunda kalan doktor ve diş hekimleri var. Eğitim toplantılarına onları da alacak bir formül geliştirildi. Bir süre önce Dragos'ta Trabzonspor Tesisleri'nde böyle bir uygulamayı ilk olarak yaptık. Bel okulları şimdiye kadar hep hastalara yönelik çalışma yaptı. Şimdi meslek gruplarına yapılmasında biz öncü durumdayız şu anda. Bu yaygınlaştırılmalı. Çok sayıda doktorun ve sağlık personelinin çalıştığı büyük sağlık teşekküllerinde bunu bir rutin hale getirmeli bence. Bel sorunu çekmeye aday olan sağlık personeli için de bunları rutin haline getirmek gibi bir arayışımız var. Bizler bunun öncüsü olmak durumundayız."
Yayın tarihi: 14.07.2003
920
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.